SOLIDARNIE PONAD GRANICAMI – Tydzień Edukacji Globalnej 2022

Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się pod hasłem „Solidarnie ponad granicami” i w całej Europie jest obchodzony w trzecim tygodniu listopada w dniach od 14 do 20. Z tej okazji zachęcamy nauczycieli i uczniów do organizacji wystaw, konkursów, gier terenowych, warsztatów, pokazów filmów, spotkań z ciekawymi gośćmi, w przedszkolach, szkołach, uczelniach wyższych, a także instytucjach kultury i bibliotekach.

Jak mawiał Martin Luther King, „zanim skończysz śniadanie tego ranka, będziesz polegał na połowie tego świata”. Czy zastanawiałaś/eś się jaką drogę przeszło kakao które pijesz na śniadanie oraz orzechy nerkowca lub banany, które są częścią twojego musli? Sprawiedliwy Handel to nie tylko oparte na większej równości kontrahentów i dialogu relacje handlowe, lecz także godne warunki pracy, zrównoważone rolnictwo, a także odpowiedzialna i świadoma konsumpcja. Są to bardzo dobre tematy na zajęcia szkolne w trakcie Tygodnia Edukacji Globalnej.

Tydzień Edukacji Globalnej

Słodko – gorzki smak czekolady

W Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, skąd pochodzi 60% światowych dostaw kakao, na plantacjach wciąż pracuje ok. 2 mln dzieci. Szukając czekolady zawierającej kakao z certyfikatami Fair Trade, mamy gwarancję, że dzieci nie pracowały przy zbiorach a farmerzy otrzymali godziwą zapłatę. Dodatkowo lokalne społeczności producentów kakao otrzymują regularnie premię fairtrade na inwestycje i szkolenia, która w 2021 roku wyniosła 49 mln. Euro.

Obecnie banany z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu można kupić w sklepach sieci handlowej Lidl, ale jeszcze kilka lat temu, w 2016 roku, aktywiści w kilku miastach Polski – w Warszawie, w Krakowie i w Rzeszowie, zostawiali w kiściach bananów sprzedawanych w tych sklepach ulotki alarmujące o sytuacji na plantacjach w Ekwadorze. Ich pracownicy twierdzili, że opryski pestycydami z samolotów są dokonywane w trakcie ich pracy na plantacji, co było przyczyną występujących u nich częstych zawrotów głowy, mdłości i alergii skórnych (zobacz materiały kampanii: „dOBIERZ się do PRAWDY” oraz raport organizacji Oxfam pt „Sweet fruit better than truth”).

Praca przymusowa, a orzechy nerkowca

W 2017 roku przedsiębiorstwa handlowe z Norwegii poprosiły organizację Ethical Trading Initiative Norway o zbadanie przestrzegania praw pracowników przez producentów orzechów nerkowca. Ich obawy wynikały z informacji pochodzących z raportu organizacji Humans Rights Watch, alarmującego o pracy przymusowej przy przetwórstwie orzechów nerkowca w centrach detencji osób uzależnionych od narkotyków w Wietnamie (patrz: „The Rehab Archipelago Forced Labor and Other Abuses in Drug Detention Centers in Southern Vietnam”). Kilka lat po publikacji szokującego raportu, warunki pracy przy uprawie i przetwórstwie nerkowców były już o wiele lepsze.

Nie odpuszczaj, bądź aktywny w czasie TEGu

W tym listopadowym tygodniu warto zatem zwiększyć swoją świadomość konsumencką poprzez częstsze zwracanie uwagi na pochodzenie, sposób wytwarzania i sprzedaży jadanych na co dzień produktów spożywczych. Ten prosty nawyk – czytania informacji znajdujących się na opakowaniach oraz oznaczeniach produktów na półkach sklepowych, a także wyszukiwania o nich informacji w Internecie, może pozytywnie wpłynąć na życie ludzi w innych częściach świata.

Materiały edukacyjne stanowiące podstawę czy inspirację do tych działań można znaleźć na stronach internetowych organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania z zakresu edukacji globalnej, w tym na stronie Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu (link). Natomiast plakat i materiały graficzne można pobrać ze strony Tygodnia Edukacji Globalnej (link).

Zredagowała: Aleksandra Gutowska

#euwise #polskapomoc #sprawiedliwyhandel #erasmusplus


EU-WISE logo - Sprawiedliwy HandelErasmus + - partner projektu EU-WISE

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej “Polska Pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych 2021 r. www.gov.pl/polskapomoc