Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2023

Zapraszamy do przyłączenia się do obchodów World Fair Trade Day. W całym tygodniu od 13 maja,  przy okazji dobrej zabawy, możemy pokazać nasze społeczne zaangażowanie na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji i Sprawiedliwego Handlu. Nie pozostawajmy obojętni. Nawet mikro działanie może być inspiracją dla innych. Razem pomagamy godnie żyć ludziom z globalnego Południa.

13 maja 2023 r. obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Przyłącz się do obchodów! Ten szczególny dla całej społeczności ruchu Fair Trade dzień stanowi okazję, aby pokazać się innym w roli odpowiedzialnego konsumenta. Dążąc do stworzenia lepszej przyszłości, kluczowe jest, aby obywatele, przedsiębiorstwa, aktywiści, osoby wpływowe i decydenci współpracowali ze sobą w celu promowania praktyk Sprawiedliwego Handlu oraz wspierania etycznych i zrównoważonych przedsiębiorstw. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób można dołączyć do ruchu Sprawiedliwego Handlu i przyczynić się do tworzenia wspólnie z nami uczciwszej przyszłości.

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2023

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2023.

Oto 3 konkretne działania, poprzez które możesz wyrazić swoje zaangażowanie i poparcie dla idei Sprawiedliwego Handlu:

 1. Opublikuj swoje zdjęcie z produktem z certyfikatem Fair Trade i w poście wspomnij tematykę Sprawiedliwego Handlu, na przykład wyjaśniając związek certyfikatu z godnym wynagrodzeniem pracowników. np. „kupując – pomagasz uzyskać godne wynagrodzenie dla farmerów produkujących kakao”.
 2. Nagraj filmik, w którym pytasz swoją rodzinę, znajomych, albo napotkane na ulicy osoby, czym jest Sprawiedliwy Handel i opublikuj to w swoich mediach społecznościowych.
 3. Nagraj TikToka/Reels na którym wyrazisz poparcie dla Sprawiedliwego Handlu i w kilku słowach wymienisz jego zalety dla lokalnych społeczności i naturalnego środowiska.

W swoich publikacjach używaj hashtagów #fairtrade #wftday #sprawiedliwyhandel, #businessrevolution, a także oznaczaj nasze media społecznościowe. Wyślij do nas linki do swoich działań, ponieważ wybrani autorzy najciekawszych materiałów opublikowanych w terminie do 20.05.2023 otrzymają od nas upominki Fair Trade!

Poniżej dodatkowa lista działań, które można podejmować nie tylko przy okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu, lecz także każdego dnia:

Działania dla każdego:

 1. Zadawaj właściwe pytania, aby edukować siebie i innych. Kwestionuj wpływ swoich wyborów zakupowych i zasady swoich ulubionych marek i firm. Dowiedz się więcej na temat Sprawiedliwego Handlu i naucz się sięgać po właściwe informacje z właściwych źródeł. Nasza strona internetowa i media społecznościowe, oraz międzynarodowe portale w rodzaju WFTO, są regularnie aktualizowane o najnowsze informacje na temat Fair Trade i Zrównoważonego Rozwoju.
 2. Angażuj się w odpowiedzialną konsumpcję. Pomyśl o wpływie swojej siły nabywczej. Odpowiedzialna konsumpcja oznacza wybieranie produktów i usług, które wytwarza się z wykorzystaniem uczciwych praktyk pracowniczych i środowiskowych. Ograniczaj zużycie materiałów jednorazowego użytku oraz wybieraj produkty w jak najmniejszym opakowaniu. Zachęcaj innych do przyjęcia tych praktyk, dając przykład i dzieląc się informacjami o tym, jak dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów.
 3. Wspieraj lokalne i małe firmy, szczególnie te, które w swoich działaniach traktują priorytetowo zrównoważony rozwój i uczciwość. Może to pomóc zmniejszyć wpływ transportu towarów na środowisko i wesprzeć lokalną gospodarkę. Szukając produktów bardziej egzotycznych, wybieraj te, które posiadają certyfikaty Sprawiedliwego Handlu. Dzięki temu masz pewność, że zostały wytworzone w zgodzie z wysokim standardami etycznymi.

  Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2023

  Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2023. Infografika – czym jest Sprawiedliwy Handel?

Działania dla aktywistów i influencerów:

 1. Podnoś świadomość i bądź orędownikiem zmian w zakresie świadomości na temat Sprawiedliwego Handlu i Zrównoważonego Rozwoju. Dziel się informacjami za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, organizuj wydarzenia i kampanie oraz współpracuj z lokalnymi i krajowymi mediami. Opowiadaj się za zmianami, lobbuj decydentów politycznych i firmy, aby przyjęli bardziej zrównoważone i sprawiedliwe praktyki.
 2. Wspieraj i promuj lokalne inicjatywy, które stawiają na zrównoważony rozwój i uczciwość w swoich praktykach, takie jak ogrody społeczne, targowiska rolników i zrównoważone opcje transportu. Odwiedzaj te miejsca i przygotowuj na ten temat materiały. Nagrywaj o nich filmiki, aby zachęcić odbiorców do korzystania z tego rodzaju etycznych usług.
Spotkanie młodych liderów EU WISE z Polski z Jakubem Klichem, asystentem europosła Łukasza Kohuta

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2023. Spotkanie młodych liderów z projektu EU WISE z Polski z decydentami w Parlamencie Europejskim.

Działania dla decydentów:

 1. Twórz politykę w taki sposób, aby zachęcać do uczciwego handlu i zrównoważonego rozwoju. Może to obejmować zachęty podatkowe, dotacje i inne formy wsparcia finansowego dla firm, które priorytetowo traktują cele społeczne i środowiskowe.
 2. Proponuj i wspieraj etyczne standardy i przepisy, jak choćby przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń, usuwania odpadów oraz praktyk przedsiębiorców wobec pracowników.
 3. Wspieraj inicjatywy sprawiedliwego handlu, takie jak programy certyfikacji sprawiedliwego handlu, aby pomóc obywatelom zidentyfikować produkty, które zostały wyprodukowane przy użyciu uczciwych praktyk pracowniczych i środowiskowych. Ponadto wspieraj inicjatywy promujące przejrzystość i odpowiedzialność w łańcuchach dostaw, takie jak obowiązkowe wymogi sprawozdawcze dla firm.

Zbierzmy się razem i wspólnie stwórzmy bardziej zrównoważoną i sprawiedliwą przyszłość dla wszystkich. Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu został ustanowiony przez World Fair Trade Organisation, która zrzesza drobnych producentów, importerów i dystrybutorów produktów Sprawiedliwego Handlu oraz organizacje pozarządowe z całego świata. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Nowe wyobrażenie gospodarki: odrodzony biznes dla przyszłości”. Niezależnie od tego kim jesteś, możesz podjąć działania promujące praktyki Sprawiedliwego Handlu i wspierać misję Fair Trade.

Link do wydarzenia na Facebooku: 

https://www.facebook.com/events/230631452909801.

Źródło: WFTO, tłum. i red.: Szymon Luliński.