Zrównoważone Święta – jak przeżyć je odpowiedzialnie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad losem nadmiaru odpadów generowanych podczas świąt? Jakie jest życie pozagrobowe tego całego brokatu, plastikowej folii lub jednorazowych dekoracji? W rzeczywistości może nie być żadnego życia pozagrobowego dla takich produktów. Niestety mogą one pozostać na Ziemi na zawsze. Pamiętajmy o tym, organizując w tym roku nasze Zrównoważone Święta!

Od dziesięcioleci kraje o wyższych dochodach pozbywają się swoich odpadów w krajach o niższych dochodach, co jest praktyką znaną jako kolonializm odpadów. Według „Programu redukcji odpadów Uniwersytetu Stanforda” (Stanford University’s Waste Reduction Program), w okresach świątecznych ilość odpadów pochodzących z gospodarstw domowych wzrasta o ponad 25%, co oznacza, że gdy w danym kraju brakuje dobrze zorganizowanego systemu gospodarowania odpadami, te świąteczne odpady (takie jak brokat i plastik) mogą być dosłownie wysyłane na podwórka społeczności Globalnego Południa.

Te statystyki wymagają naszej uwagi, wzywając nas do ponownego przemyślenia naszych nawyków i utorowania drogi do bardziej odpowiedzialnego świętowania. Chcemy zainspirować Was do ponownego zdefiniowania świętowania, tworząc nową definicję, która nie zagraża dobrostanowi innych osób i naszej planety.

Źródło zdjęcia: Plastics for Change

Źródło zdjęcia: Plastics for Change

Wybieraj rozwiązania Fair Trade

Jednym z głównych sposobów, w jaki możemy opowiedzieć się za zmianami, jest wspieranie globalnej społeczności przedsiębiorstw Sprawiedliwego Handlu. Jako obywatele jesteśmy w stanie zmienić marnotrawny sposób myślenia konwencjonalnych firm, a także stać się głosem przeciwko cichemu kryzysowi nieekologicznych opakowań i odpadów.

Przedsiębiorstwa Fair Trade prowadzą swoją działalność w odpowiedzialny sposób. Świadomie wykorzystują zasoby, tworząc produkty z trwałych lub biodegradowalnych materiałów. Zapewniają uczciwe wynagrodzenia wszystkim swoim pracownikom. Priorytetowo traktują partnerstwa z lokalnymi rolnikami i rzemieślnikami, oferując im bezpieczne miejsca pracy. Firmy Sprawiedliwego Handlu dostarczają także szczegółowe informacje o pochodzeniu produktów swoim konsumentom. Stawiając na nie, wywieramy pozytywny wpływ na świat nie tylko w okresie świątecznym, lecz także każdego dnia.

Zrównoważone Święta

Źródło zdjęcia: Plastics for Change

Sięgnij po sprawdzone sposoby na Zrównoważone Święta

W grudniu nie przymykajmy oczu na następstwa naszych świąt. Istnieje wiele możliwości, po które możemy sięgnąć, aby uzyskać bardziej zrównoważone rozwiązania. Poniżej przedstawimy niektóre kroki, aby zainspirować do pozytywnych działań, zachęcając do przyczynienia się do dobrobytu naszej planety:

Kupuj doświadczenia, a nie przedmioty. Wybierz wspólne zbieranie historii i wspomnień, które często są bardziej satysfakcjonujące w dłuższej perspektywie.

Podaruj produkty Sprawiedliwego Handlu! Jeśli powyższa opcja nie jest dla ciebie wykonalna, możesz znaleźć listę przedsiębiorstw, które przedkładają ludzi i planetę nad maksymalizację zysków tutaj  i znaleźć prezenty, które są zweryfikowane pod kątem Fair Trade.

Nadaj osobisty charakter swoim prezentom Fair Trade. Na przykład, jeśli kupujesz doniczkę z terakoty, spersonalizuj ją, malując ją samodzielnie. To niezwykle znaczący prezent, ponieważ dzięki Twojej pracy stał się wyjątkowy i niepowtarzalny!

→ Kupując online, staraj się wspierać firmy, które są neutralne dla klimatu lub używają materiały wysyłkowe, które nie zawierają plastiku, nadają się do recyklingu i/lub ulegają biodegradacji.

Zamiast tego kup kartę podarunkową! Dzięki temu obdarowani mieli pełną swobodę wyboru dokładnie tego, czego chcą, a Ty będziesz mieć pewność, że nie będzie się to kurzyć na półkach.

Zrób prezent własnoręcznie! Ręcznie robione prezenty są zawsze doceniane, niezależnie od tego, czy masz pasję do prezentów, czy po prostu piszesz i dekorujesz świąteczną kartkę.

→ Przygotowując wigilię, szczególnie pracowniczą lub szkolną, postaw na zastawę wielokrotnego użytku. Używaj swoich talerzy, kubków i przyborów zamiast jednorazowych i plastikowych.

Kupuj bliskim używane prezenty. Sklepy z używanymi rzeczami lub sklepy vintage są pełne nieodkrytych skarbów i przedmiotów dekoracyjnych, które można im podarować

Reasumują – w okresie świątecznym, upewnijmy się, że nasze wartości są zgodne z naszymi działaniami i zawsze przedkładajmy jakość nad ilość. Dokonując świadomych wyborów, możemy zagwarantować, że nasze Święta będą wypełnione ciepłem, życzliwością i zaangażowaniem w bardziej zrównoważoną przyszłość. Życzymy wszystkim w tym okresie Bożego Narodzenia radości i świadomego świętowania!

Źródło: WFTO, tłum. Szymon Luliński

Czytaj także: Jak zrozumieć zjawisko migracji?