Tydzień Edukacji Globalnej – podsumowanie

Za nami Tydzień Edukacji Globalnej. W tym roku obchody odbyły się pod hasłem „Działajmy razem! To nasz wspólny świat!”, co doskonale oddaje ideę TEG. W ramach wydarzenia szkoły, domy kultury, fundacje itp. mogły organizować aktywności zwiększające świadomość na temat globalnych problemów. Wśród wydarzeń znalazły się także te, które zorganizowali młodzi aktywiści projektu EU-WISE Young Citizens Consumers w swoich szkołach i lokalnych społecznościach.

Tydzień Edukacji Globalnej w działaniach aktywistów EU-WISE

Aktywiści z XIV LO w Gdańsku realizują projekt “Projektant z Second Handu”, którego celem jest przedstawienie negatywnych skutków fast fashion. W przyszłym tygodniu szykuje się pokaz mody, na którym przedstawione zostaną kreacje zaprojektowane w ramach konkursu ogłoszonego wśród uczniów szkoły. W ramach akcji odbędą się również warsztaty. Celem aktywistów jest zapoznanie uczniów z pojęciem fast fashion i opowiedzenie o zjawisku w kontekście Sprawiedliwego Handlu.

VI LO w Gdańsku, mimo kwarantanny, przygotowuje ekokawiarnie. Choć póki co planowanie odbywa się online, to ekologiczne produkty z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu zostały już zakupione, plakaty rozwieszone a aktywiści czekają na koniec kwarantanny, by móc realizować działania. 

kawiarenka

Dzieje się w Zespole Szkół Cogito w Siemianowicach Śląskich. W ramach TEG aktywiści przygotowali Kawiarenkę Cogito, w której podczas przerw sprzedają ciasta zrobione ze składników z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Kawiarenka działa nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale i dla rodziców, którzy przyszli na zebranie. Liderzy przeprowadzili także warsztaty, dzięki którym przybliżyli rówieśnikom czym jest Sprawiedliwy Handel, zrównoważona konsumpcja, Slow Food, Cele Zrównoważonego Rozwoju. Wśród wydarzeń była także gra “Lepszy świat w twoich rękach”. 

Grupa projektowa z Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie przygotowała poczęstunek dla uczniów z produktów z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Celem aktywistów było uświadomienie szkolnej społeczności jakie są konsekwencje globalizacji dla drobnych rolników i producentów. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Zespół z III LO im. A. Mickiewicza z Katowic przygotował całą kampanię, w której uświadomił szkolną społeczność czym jest Sprawiedliwy Handel, odpowiedzialna konsumpcja, Cele Zrównoważonego Rozwoju czy Slow Food. W szkole przeprowadzona została ankieta związana z powyższymi tematami. Aktywiści zorganizowali kawiarenkę, w której można było skosztować produktów lokalnych i “sprawiedliwych”. Odbyły się także warsztaty, których głównym tematem była zrównoważona konsumpcja. 

przygotowania do kawiarenki

MDK 2 w Piekarach Śląskich także nie próżnował. W ramach TEG aktywiści zorganizowali warsztaty kulinarne, podczas których przygotowali m.in. ciasteczka z produktów z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Odbyła się także dyskusja na temat odpowiedzialnej konsumpcji. Materiały dydaktyczne uczestnicy wydarzenia zabrali do domu, by porozmawiać z rodzinami o zrównoważonej konsumpcji i produkcji. 

Aktywiści z XXXIX LO w Warszawie także działali w ramachTEG. Szkoła włączyła się do festiwalu “Świat  w  szkole,  szkoła  w  świecie” zorganizowanym przez Centrum  Edukacji Obywatelskiej. W ramach festiwalu aktywiści EU-WISE oraz cała społeczność szkolna, wzięli udział m.in. w pokazach filmowych, w spotkaniach z ekspertami czy grze.

„Działajmy razem! To nasz wspólny świat!”

Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna ogólnoświatowa inicjatywa, która odbywa się w trzecim tygodniu listopada. Jest to wezwanie do wspólnego przemyślenia naszego świata, wykorzystując edukację globalną jako narzędzie solidarności i zmiany oraz przyczynienia się do bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata. W ramach przygotowań i podczas Tygodnia dzielimy się rozwiązaniami, które pozwalają przemyśleć nasze nawyki i sposoby życia, wydawania pieniędzy i konsumpcji, ale także znaleźć nowe sposoby edukacji i socjalizacji.

 

KONTAKT:

Więcej informacji w mediach społecznościowych pod hashtagiem #EUWISE lub mailowo pisząc na adres euwise@sprawiedliwyhandel.pl

Projekt sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej przez program Erasmus+. Niniejszy dokument odzwierciedla poglądy autora, a Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nim zawartych.


Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

#PolskaPomoc

Materiał oraz spotkanie w Warszawie finansowane są w ramach projektu Grupy Granica pt. “Global Education Week Poland #TEG2021” finansowanego przez Centrum Północ-Południe Rady Europy.

Logotypy

#TEG2021 #GEW2021 #NaszWspólnyŚwiat #GlobalneWyzwania #PolskaPomoc #GrupaZagranica