Kilka faktów o czekoladzie

W Dniu Czekolady nie może zabraknąć kilku faktów o czekoladzie. Ta powszechna przekąska znana jest na świecie od dawien dawna, bo już Majowie wykorzystywali ziarna kakaowca do przyrządzania napojów. Ale czy zastanawialiście się kiedyś kto zbiera ziarna kakaowca, abyście mogli kupić swoją ulubioną czekoladę? Albo czy zastanawialiście się ile właściwie plantacji kakao działa zgodnie z Zasadami Sprawiedliwego Handlu? Poznajcie kilka faktów!

Kilka faktów o czekoladzie

Rolnik przy ziarnach kakaowca. Ameryka PołudniowaZiarna kakaowca. Zastanawialiście się skąd pochodzą? Jeżeli kupicie czekoladę z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu możecie być pewni, że pochodzą bezpośrednio od drobnych plantatorów lub spółdzielni ich zrzeszających z Ameryki Południowej lub Afryki. Jeśli kupicie czekoladę, która nie posiada Certyfikatu Sprawiedliwego Handlu, to musicie wiedzieć, że producenci kupili ziarna od pośredników. 

Życie drobnych rolników i pracowników najemnych. Praca na plantacji kakao nie jest łatwa. Ale pracownicy i rolnicy na farmach działających wg Zasad Sprawiedliwego Handlu pracują razem, otrzymują sprawiedliwą zapłatę za swoją pracę, mogą inwestować nie tylko w plantacje, ale i w rozwój lokalnej społeczności. Niestety na konwencjonalnych farmach praca wygląda zupełnie inaczej. Na wielu z nich pracują dzieci i niewolnicy. Pracownicy nie otrzymują odpowiedniej zapłaty za swoją pracę. Kobiety i mężczyźni nie mają równych szans.

Wygląda na to, że plantacje działające wg Zasad Sprawiedliwego Handlu są o wiele lepsze. To fakt. Ale na 95% czekolad dostępnych na rynku wyprodukowanych jest z ziaren z konwencjonalnych plantacji. Co to oznacza? Długie łańcuchy dostaw, wykorzystywanie dzieci i niewolników, niesprawiedliwą płacę i eksploatowanie środowiska. Tylko 5% czekolad jest wyprodukowanych ze „sprawiedliwych” ziaren.

Poznajcie także kilka faktów w skrócie ( na podstawie raportu: Cocoa Barometer 2018)

  • 2/3 ziaren kakao pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany
  • 70% lasów tropikalnych wyciętych pod uprawy w ciągu 30 lat
  • 2.200.000 dzieci pracuje przy zbiorach kakao
  • 67 centów na dzień zarabia 2 mln farmerów uprawiających kakao (2,51$- za tyle można godnie przeżyć)

Rolnik przy zbiorach ziarna kakaowca

Pytacie czy da się to zmienić? Oczywiście! Ruch Sprawiedliwego Handlu ciągle działa. Drobni rolnicy i pracownicy najemni są wspierani. Dostają sprawiedliwą płacę za swoja pracę, są edukowani, mają możliwość inwestowania w lokalna społeczność. Jeżeli chcecie wesprzeć te działania to wystarczy, że będziecie kupować czekoladę z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. 

W Dniu Czekolady

Świętuj Dzień Czekolady razem z nami! Kupcie czekoladę z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Przekonacie się, jak smakuje prawdziwa czekolada i wesprzecie nasze działania. A jeśli macie ochotę przygotować czekoladowy deser sami – odsyłamy Was do przepisu z cyklu #PyszneiEtyczneWypiekiAgnieszki. Tym razem Agnieszka Pietroń przygotowała dla nas Lava Cake!

Iga Woźniak

Powiązane materiały

Skutki chciwości na rynku kakao