COP26: najważniejsza światowa konferencja klimatyczna

Od 1 do 12 listopada 2021 roku, w Glasgow, odbywać się będzie konferencja klimatyczna ONZ COP26. Będzie to spotkanie liderów 196 państw, którzy ustalą wspólne działania mające na celu ograniczenie zmian klimatycznych i ich efektów. 

Skutki zmian klimatu będą fatalne dla wszystkich 

Od 1970 roku temperatury na Ziemi rosły szybciej niż przez ostatnie 2000 lat. Podnosi się poziom wód w oceanach. Pogoda staje się nieprzewidywalna. Tsunami, tornada, susze, liczne pożary… to dopiero początek tego, co nasz czeka w najbliższych latach. Ginące gatunki zwierząt. Migracje spowodowane zmianami klimatycznymi. Wojny o wodę. 

Skutki zmian klimatu odczuje każda żywa istota. Problemy pojawiają się i będą pojawiać niemal w każdym obszarze. Trudno będzie funkcjonować, gdy temperatury znacznie się podniosą. Śmierć jednych gatunków determinuje śmierć kolejnych. Anomalie pogodowe, wyższe temperatury mają ogromny wpływ na rolnictwo. W przyszłości nie będzie nam dane cieszyć się smakiem ulubionej kawy czy herbaty. Możliwe, że nie będziemy mieli tak łatwego dostępu do wody jak dzisiaj. Ceny większości produktów znacznie się zwiększą. 

Choć dla wielu osób to tylko straszenie i wizja, która nie jest realna, to niestety skutki zmian klimatu postępują szybciej niż nam się wydaje. Czy da się jeszcze odwrócić ten proces? Niezupełnie. Ale możliwe jest, zapobieganie kolejnym skutkom jeśli działa się zdecydowanie i szybko. 

Cele COP26

Przed krajami stoi główny cel, jakim jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Aby to osiągnąć kraje będą musiały:

  • przyspieszyć wycofywanie węgla;
  • ograniczyć wylesianie;
  • przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne;
  • zachęcać do inwestowania w odnawialne źródła energii.

Jednak to nie jedyny priorytet. Kolejny to przystosowanie i ochrona siedlisk przyrodniczych. Choć klimat nadal będzie się zmieniał to należy: 

  • chronić i przywracać ekosystemy;
  • budować systemy obronne, systemy ostrzegawcze oraz odporną infrastrukturę i rolnictwo, aby uniknąć utraty domów, środków do życia, a nawet życia.

Mobilizacja finansów to kolejny cel. Każdy kraj musi zobowiązać się, że do tego, że co roku przekaże pewną sumę krajom rozwijającym się, by te także mogły walczyć ze zmianami klimatu. Warto przypomnieć, że to kraje rozwijające się są w najgorszej sytuacji podczas kryzysu klimatycznego. Podczas ostatnich konferencji uczestnicy także się do tego zobowiązali. Jednak okazało się, że nie byli w stanie przekazać umówionej kwoty.

Kolejny celem jest współpraca. Tylko współpracując uda się osiągnąć wszystkie cele. Podczas COP26:

  • należy sfinalizować należy Porozumienie Paryskie;
  • przyspieszyć działania mające na celu walkę z kryzysem klimatycznym poprzez współpracę między rządami, przedsiębiorstwami i społeczeństwem obywatelskim.

Kraje rozwijające się

Jak już wspominaliśmy to obywateli krajów rozwijających się najbardziej dotkną zmiany klimatyczne, których motorem jest szybki wzrost gospodarczy krajów rozwiniętych. To  nie tylko susze i pożary, ale podnoszący się poziom wód, który zmienia skład gleby (przez słoną wodę). Kraje Globalnego Południa oczekują rekompensat za kryzys klimatyczny, dzięki którym będą mogli prowadzić bardziej zrównoważoną gospodarkę. 

Sprawiedliwy Handel

Wsparciem dla krajów rozwijających się jest również Ruch Sprawiedliwego Handlu. Klarowne, sprawiedliwe łańcuchy dostaw, długotrwałe umowy i sprawiedliwa płaca, to tylko kilka z podstaw Ruchu, które umożliwiają drobnym rolnikom i pracownikom najemnych rozwój i życie na godnym poziomie. Kupując produkty z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu konsumenci mogą być pewni, że na plantacjach czy w fabrykach nie pracowały dzieci, niewolnicy, a przedstawiciele obu płci byli traktowani tak samo jako pracownicy. Sprawiedliwy Handel to także rozwój lokalnych społeczności, szansa na edukację, dostęp do szkoleń, kursów, opieki zdrowotnej. To podstawa na obywateli krajów rozwiniętych, a marzenie dla mieszkańców krajów Globalnego Południa. 

 

Żródła:

Strona internetowa COP26, ukcop26.org

COP26: What is the UN climate conference in Glasgow and why is it so important?, www.bbc.com, dostęp: 17.08.2021, tekst dostępny jest TUTAJ.

Logotyp z obrazka wyróżniającego pochodzi ze strony ukcop26.org

Opracowała: Iga Woźniak