16. Międzynarodowa Konferencja Fair Trade Towns

W trakcie 16. Międzynarodowej Konferencji Fair Trade Towns, ponad 150 uczestników z ponad 25 krajów uczestniczyło w spotkaniach w Glarus Nord w Szwajcarii oraz online, wymieniająć się pomysłami i omawiając najlepsze praktyki i innowacje w dziedzinie Sprawiedliwego Handlu. Konferencja połączyła międzynarodową społeczność Miast Sprawiedliwego Handlu i pokazała, jak wiele można osiągnąć, gdy łączą się one w ramach globalnego ruchu.

Podczas wydarzenia otwierającego konferencję, paneliści omawiali potencjał i wyzwania związane z lokalizacją Sprawiedliwego Handlu zarówno na Globalnym Południu, jak i na Globalnej Północy. Fabian Waldmeier, dyrektor generalny Fairtrade Max Havelaar Switzerland, nadał ton konferencji swoim przemówieniem podczas otwarcia, podkreślając istotność niezrzucania całkowitej odpowiedzialności za zrównoważoną transformację wyłącznie na producentów z krajów Globalnego Południa.

Fair Trade Towns. TalmondFoods

Napój cynamonowy na bazie migdałów wyprodukowany przez Talmondfoods.

Panel „Wpływ i Innowacje Sprawiedliwego Handlu” był okazją do tego by przedstawiciele producentów z Globalnego Południa z Nepalu, Indii i Ghany podzielili się swoimi doświadczeniami z działań w strukturach nowych modeli biznesowych. Eva Agana z Talmondfoods przedstawiła innowacyjne produkty wykonane z tropikalnych migdałów dla lokalnego rynku ghańskiego. W wystąpieniu podkreśliła potencjał produktów Sprawiedliwego Handlu, które powinny być kierowane nie tylko na rynki na Globalnej Północy, lecz także dla konsumentów na Globalnym Południu.

W ramach panelu „Sprawiedliwych Zamówień Publicznych”, Marc Steiner i Desiree Klingler przedstawili koncepcję „perswazji moralnej”, dostarczając słuchaczom konkretną wiedzę i narzędzia, które w przyszłości mogą im pomóc w uczciwym i zrównoważonym uczestnictwie w procesach zamówień publicznych.

Sukcesy kampanii Fair Trade Towns

W trakcie konferencji członkowie Międzynarodowego Komitetu Sterującego Fair Trade Towns – Tadeusz Makulski (Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu) i Jatta Makkula, przedstawili najnowsze międzynarodowe wydarzenia w ramach kampanii. Następnie przedstawiciele Miast Sprawiedliwego Handlu z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Flandrii podzielili się swoimi osiągnięciami: ponad połowa Niemców mieszka w miastach Sprawiedliwego Handlu, a we Flandrii w kampanii udział bierze aż 200 z 300 gmin. W trakcie angażującej dyskusji panelowej na temat aktywacji interesariuszy, przedstawiciele Miast Sprawiedliwego Handlu z trzech różnych kontynentów omawiali udane strategie aktywowania lokalnych partnerów i to, w jaki sposób różne osoby i podmioty mogą przyczynić się do rozwoju kampanii.

Uczestnicy konferencji Fair Trade Towns 2023

Uczestnicy konferencji Fair Trade Towns 2023

Konferencja uwzględniła także głos ludzi młodych podczas panelu dyskusyjnego „Młodzież napędza Sprawiedliwy Handel” moderowanego przez Dominique Felber i Sterre van Egmond ze Swiss Fair Trade. Młodzi paneliści przedstawili  sukcesy i wyzwania związane z pracą na rzecz promocji Sprawiedliwego Handlu i podzielili się swoimi doświadczeniami w skutecznym angażowaniu do działania młodzieży. Ich zdaniem jednym z głównych wyzwań jest kwestia ignorowania głosu młodych ludzi i jego instrumentalnego wykorzystywania. Następnie aktywiści  zaapelowali nie tylko o stwarzanie przestrzeni, w której młodzież byłaby słyszana, ale także o uwzględnianie ich punktów widzenia w podejmowaniu decyzji i następnie w ich wdrażaniu.

Kolejna edycja konferencji w Afryce

Podczas uroczystego zakończenia konferencji ogłoszono, że 17. Międzynarodowa Konferencja Fair Trade Towns odbędzie się w 2024 roku w Drakenstein, w Południowej Afryce. Thembisile Mnisi, reprezentująca gminę Drakenstein, wyraziła swoje podekscytowanie pierwszą konferencją Fair Trade Towns na kontynencie afrykańskim. Zaznaczyła, że ta konferencja nie będzie organizowana wyłącznie przez Drakenstein w Południowej Afryce, ale będzie wspólnym wydarzeniem całej Afryki, łącząc ruch Sprawiedliwego Handlu i Miast Sprawiedliwego Handlu na tym kontynencie oraz Bliskim Wschodzie,

Tłum.: Szymon Luliński