Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2015

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 9.05.2015

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 9.05.2015

9 maja 2015 roku przypada kolejny Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu – jest to największe święto Fair Trade na świecie. W tym roku po raz dziewiąty jest organizowane w Polsce.

Tegoroczne hasło zaproponowane przez Światową Organizację Sprawiedliwego Handlu to Be an Agent for change, które przetłumaczyliśmy jako Bądź zmianą. Świat zmieniają konsumenci, którzy w trakcie zakupów sięgają po produkty Sprawiedliwego Handlu*, optując w ten sposób za wizją świata opartą na bardziej zrównoważonym i sprawiedliwym rozwoju. Pomagają w ten sposób drobnym wytwórcom i pracownikom najemnym z krajów rozwijających się, dzięki czemu mogą oni żyć godnie i utrzymywać się z pracy własnych rąk. Konsumentów wspierających Sprawiedliwy Handel jest z roku na rok coraz więcej.  W 2014 roku łączna sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu na świecie wyniosła ponad 6 mld euro i ma tendencję wzrostową. W Polsce sprzedaż przekroczyła równowartość 2 mln euro.

Ruch Sprawiedliwego Handlu ma nie tylko wymiar finansowy, ale również łączy ludzi, którzy chcą być zmianą – w Cieszynie obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu odbywają się przy współpracy czeskiej organizacji Na Zemi.

Oto lista niektórych miejscowości, w których organizowane są obchody:

Białystok, Bielsko-Biała, Biesal, Budzisław Kościelny, Cieszyn, Głogów, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Orłów Drewniany, Poczesna, Poznań, Skoczów, Sosnowiec, Spalona, Stalowa Wola, Starcza, Strzelce Opolskie, Warszawa, Wrocław, Zabrze, Żukowo

Szczegółowych informacji udzielają:
Tadeusz Makulski
Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu
info@sprawiedliwyhandel.pl
Andrzej Żwawa
Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”
andrzej.zwawa@fairtrade.org.pl
Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu jest inicjatywą Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu (World Fair Trade Organization – WFTO).  Obchody w Polsce koordynują Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu.
* Produktem Sprawiedliwego Handlu jest każdy produkt dostarczany przez certyfikowane Organizacje Sprawiedliwego Handlu (www.wfto.com) lub oznaczony certyfikatem potwierdzającym, że przy jego produkcji wypełniono standardy Sprawiedliwego Handlu weryfikowane w ramach systemów certyfikacji Fairtrade (www.fairtrade.net), Naturland Fair (www.naturland.de), Ecocert Fair Trade (www.ecocert.com) oraz Fair for Life (www.fairforlife.org).