Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu – 12 maja 2018

Dzień Sprawiedliwego Handlu 12 maja

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu -12 maja jest inicjatywą World Fair Trade Organization (WFTO), która odbywa się zawsze w drugą sobotę maja każdego roku. WFTO i jej członkowie uważają, że handel powinien przynosić korzyści najsłabszym i zapewniać źródła utrzymania poprzez rozwój możliwości dla małych i dyskryminowanych producentów.

#FairTradeDay

Oznacz w swoim kalendarzu: 12 maja 2018 r #FairTradeDay. Jest to ogólnoświatowy festiwal wydarzeń promujących Sprawiedliwy Handel jako namacalny wkład w zrównoważony rozwój, w szczególności wzmocnienie pozycji ekonomicznej drobnych producentów, równość płci w miejscu pracy i odpowiedzialne praktyki w produkcji.

Zostań ambasadorem Sprawiedliwego Handlu

Coraz więcej osób staje się odpowiedzialnymi i etycznymi konsumentami. Potwierdzają to wyniki badań. Istnieje coraz większa liczba konsumentów, którzy są gotowi zapłacić za produkt, który pomaga ludziom i środowisku. [1]

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 12 maja

Live fair, one product at a time

Aby utrzymać ten trend, proponujemy na temat tegorocznego świętowania hasło Live fair, one product at a time  – Żyję fair, jeden produkt Fair Trade na każdą okazję.

Oto 5 sposobów na wprowadzenie zmian. Lista zawiera pomysły, pomocne dla producentów Fair Trade, zwolenników, ambasadorów i działaczy kampanii, aby uczynić Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu sukcesem.

  • Promujcie wzmocnienie pozycji gospodarczej drobnych wytwórców z Południa – dzięki godnemu wynagrodzeniu pracownicy i producenci mogą cieszyć się owocami ciężkiej pracy i pracy.
  • Równość płci – Sprawiedliwy Handel jest koncepcją umożliwiającą kobietom wzmocnienie ich pozycji i korzystanie z praw, dwóch ważnych warunków równości płci. Niedawna ankieta z trwających badań wykazała, że przedsiębiorstwa Sprawiedliwego Handlu mają więcej kobiet liderów w porównaniu do tradycyjnych firm. [2]
  • Promocja uczciwych praktyki w łańcuchach dostaw produktów spożywczych do supermarketów- szerzą się nierówności i wyzysk w łańcuchach dostaw. [3] Możesz zakończyć to poprzez Fair Trade.
  • Wspieranie odpowiedzialnej produkcji i zarządzania zasobami naturalnymi – gromadzenie zysków przedsiębiorstw doprowadziło do nadmiernej eksploatacji środowiska i wyczerpania zasobów naturalnych. Odpowiedzialna konsumpcja jest antytezą niezrównoważonych praktyk. Każdy zakup produktu Fair Trade wspiera odpowiedzialną produkcję.
  • Przyczynianie się do wzmacniania sprawiedliwej i etycznej gospodarki – wspieranie produktów Sprawiedliwego Handlu pomocą dla ludzi cierpiących ubóstwo z powodu wyzysku.

#livefair

Dołącz do społecznego ruchu!  Odpowiedzialni konsumenci mogą pomóc w promowaniu zrównoważonej, etycznej produkcji i uratować planetę przed wyzyskiem i dalszą degradacją. Równowaga między kalkulacją ekonomiczną i ekologia jest przewodnią dewizą odpowiedzialnego życia życia.

Jeden produkt Fair Trade na każda okazję

Możesz wesprzeć Sprawiedliwy Handel jednym produktem na każdą okazję. Od śniadania do obiadu jest wiele sposobów na włączenie produktów Fair Trade do codziennego spożycia. Rozkoszuj się poranną filiżanką perfekcyjnie palonej kawy z Kamerunu lub Etiopii. Możesz tez w ciągu dnia wypić pyszną herbatę z Rwandy lub Nepalu. Delektuj się aromatycznym smakiem organicznej czekolady od peruwiańskich rolników uprawiających kakao. Skosztuj czipsów z manioku z Filipin wieczorem. Szukaj innych produktów Sprawiedliwego Handlu na półkach sklepów, najłatwiej znaleźć te z certyfikatem Fairtrade. Pochwal się swoimi zakupami na Twoim FB lub Instagramie. Wyślij nam zdjęcie.

Możesz także dołączyć do akcji Fairtrade Challenge, któraw ramach obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu organizowana jest na całym świecie przez Fairtrade International.

Przypisy:

[1] See Nielsen reports on ethical consumption trends: See Nielsen reports: https://www.nielsen.com/content/dam/nielsenglobal/apac/docs/reports/2014/Nielsen-Global-Corporate-Social-Responsibility-Report-June-2014.pdf

https://www.nielsen.com/content/dam/nielsenglobal/dk/docs/global-sustainability-report-oct-2015.pdf

[2] Women in Fair Trade Infographic. See also 2018 Women’s Day page for Gender Equality stories .

[3]Power in supply chain – Raport

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu – 12 maja

Opracowanie: Tadeusz Makulski w ramach Fair Trade Advocacy Network

 Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 12 maja