Festiwal Marszów Fair Trade

Festiwal Marszów Fair Trade

Festiwal Marszów Fair Trade. Dla tych, którzy chcieliby świętować World Fair Trade Day w plenerze proponujemy formułę marszu Fair Trade. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2009 roku w Garstang – pierwszym Fair Trade Town w UK. W kolejnych latach dołączali do niej ludzie z brytyjskich Fairtrade Towns, co dało początek swoistemu festiwalowi. W bieżącym roku do akcji przyłączyli się aktywiści z Libanu, gdzie 23.04 zostanie zorganizowany marsz wokół Baskinty– pierwszego FTT w tym kraju. Czy u nas ta inicjatywa się przyjmie? Mamy piękne krajobrazy i gorące serca próbujmy. Prosimy o fotki jeśli zdecydujecie się na wzięcie udziału. Publikujecie je także w mediach społecznościowych z #FairTradeWay2017.  Aby wasz marsz zaistniał na światowej mapie należy jedynie wypełnić krótką ankietę, która znajduje się tutaj.

Festiwal koordynuje Scottisch Fair Trade Forum. Tradycja marszów dla wsparcia poszczególnych idei lub zwrócenia uwagę na problem ma na świecie długą historię. Często formuła marszu używana jest w ramach protestów. My jednak chcemy wyrazić w ten sposób swój entuzjazm do popierania idei Sprawiedliwego Handlu. Festiwal Marszów Fair Trade poprzedza obchody WFTDay i trwa w dniach od 1 marca do 30 kwietnia. Zadedykuj idei Fair Trade swoją niedzielną przechadzkę lub wycieczkę.

Historia

Po raz pierwszy Fair Trade Way z Garstang – pierwszego FTT na świecie, do Keswick została pokonana przez grupę wolontariuszy w 2009. Marsz trwał 6 dni, każdego dnia uczestnicy, a wśród nich Bruce Crowther twórca kampanii FTT odwiedzali inne Fairtrade Town. Pomysł dzięki temu rozpowszechnił się na wyspach brytyjskich. W ślad za pionierami pomysł marszu rozwinęli Walijczycy tworząc sięć Fair Trade Ways. Międzynarodowy charakter pomysłu pokazuje Fair Trade Lebanon organizując marsz wokół Baskinty – pierwszego FTT w Libanie, gdzie odbyła się konferencja Fair Trade Towns w 2016 roku.

Tradycja marszów w Szkocji została zapoczątkowana przez wolontariusza Iana Baxtera, który w 2011 roku pokonał trasę z Glasgow do Inverness aby przyciągać uwagę do kampanii Scottland Fair Trade Nation. Z kolei w Indiach znany aktywista Fair Trade Pushpanath Krishnamurthy w 2015 roku przeszedł 450-km walk z Puducherry do Udhagamandalam. Jego celem było wsparcie inicjatywy na rzecz uzyskania tytułu Fair Trade Town dla miast Pondicherry i Auroville, jako pierwszych w Indiach i na świecie bliźniaczych FTT.

Więcej informacji tutaj

Baskinta

Festiwal Marszów Fair Trade