Wybieraj ubrania, które są Fair Trade!

Szacuje się, że aż 85% wyprodukowanej odzieży trafia do śmieci. Co sekundę na wysypiska oraz do spalarni “przyjeżdża” jedna śmieciarka pełna ubrań. Ponadto przemysł odzieżowy odpowiedzialny jest za ok. 10% emisji dwutlenku węgla na świecie. Dlatego tak ważne jest społeczne poparcie dla zrównoważonej mody i odpowiedzialnej konsumpcji. To tematy projektu EU-WISE Young Citizens Consumers, którego partnerem jest Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu.

Produkcja odzieży wpływa również na zanieczyszczenie wód. Pranie odzieży co roku uwalnia do oceanu 500 000 ton mikrowłókien, to tyle samo ile 50 miliardów plastikowych butelek. Szacuje się, że mikrodrobiny plastiku stanowią do 31% plastikowych zanieczyszczeń oceanów. Sztuczne materiały, z których szyte są nasze ubrania nie rozkładają się w oceanach. Przemysł modowy jest także drugim co do wielkości konsumentem wody na świecie. Tylko do wyprodukowania pary jeansów potrzeba 9000 litrów wody. Również barwienie odzieży jest niezwykle szkodliwe dla środowiska – woda wykorzystana w tym procesie następnie wyrzucana jest do wód (rzek, strumieni).

Ubieraj się sprawiedliwie!

Strój dziecięcy w wiewiórki PONTIKI

Strój dziecięcy w wiewiórki PONTIKI

Powyższe dane uświadamiają jak ważnym jest dokonywanie odpowiedzialnych wyborów zakupowych. Zachęcamy do kupowania produktów posiadających certyfikaty Sprawiedliwego Handlu, przy produkcji których zadbano o środowisko naturalne oraz o godne warunki dla pracowników. Oto kilka marek i sklepów, które w swoim asortymencie posiadają produkty Fair Trade:

PONTIKI – ubranka dziecięce z certyfikowanej bawełny – “w PONTIKI wierzymy w lepszą i bardziej kolorową przyszłość dla wszystkich! Dlatego wszystkie nasze produkty są wyprodukowane w 100% z organicznej bawełny z certyfikatem Fairtrade. Oznacza to, że kupując nasze produkty wspierasz działania Fairtrade na rzecz znaczącego ułatwienia producentom bawełny Fairtrade dostępu do rynku, dzięki czemu mogą oni rozwijać swoje gospodarstwa i wywierać pozytywny wpływ na życie lokalnych społeczności.”

KOKOWORLD „powstało z miłości do podróży i idei sprawiedliwego handlu. Z połączenia pasji do innych kultur, odległych zakątków oraz wiary, że drobnymi krokami możemy zmieniać świat. Dlatego jednym z głównych filarów KOKOworld jest sprawiedliwy handel (fair trade) czyli partnerstwo handlowe, oparte na uczciwości, dialogu, przejrzystości i szacunku dla współpracowników.”

Plecak KOKOWORLD

Plecak KOKOWORLD

Avocadostoreniemiecki sklep internetowy posiadający w swoim asortymencie produkty wielu marek Sprawiedliwego Handlu i oferujący zrównoważoną metodę dostawy. Wysyłka zlecana jest bezpośrednio dostawcom ubrań i to oni bezpośrednio przesyłają je do klienta. Niestety sklep nie proponuje wersji angielskiej swojej strony, choć jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę liczbę oferowanych produktów.

Koszulka i spodenki damskie. Ubrania FAIRPANTS

Koszulka i spodenki damskie FAIRPANTS

FAIRPANTS “jest pierwszą i jedyną polską, oraz jedną z nielicznych europejskich firm, która podjęła się produkcji bielizny i odzieży lekkiej wyłącznie z certyfikowanej bawełny organicznej FAIRTRADE.”

Żródła: These facts show how unsustainable the fashion industry is.

#euwise #polskapomoc #sprawiedliwyhandel #erasmusplus


EU-WISE logoErasmus + - partner projektu EU-WISEPolska Pomoc