World Fair Trade Day 2021

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu odbywa się co roku w drugą sobotę maja. W tym roku wypada w dniu 8 maja. Jest to święto międzynarodowe, którego celem jest rozpowszechnienie Ruchu Sprawiedliwego Handlu oraz wartości, za którymi opowiadają się jego działacze, na skalę globalną.

Każde obchody odbywają się pod innym hasłem. W tym roku hasłem jest #BuildBackFairer.

Build Back Fairer

Stworzenie stanowiska Build Back Fairer zdeterminowała pandemia COVID-19, która zupełnie zmieniła naszą rzeczywistość. Najwięksi działacze ruchu Fair Trade stworzyli oświadczenie, które kierują głównie do rządów, ale również do organizacji pozarządowych, edukatorów czy konsumentów. Celem Build Back Fairer jest wprowadzenie globalnych zmian w zakresie ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa. Rezultaty pandemii zauważymy wszyscy, ale to drobni producenci i pracownicy z krajów rozwijających się poniosą największe konsekwencje światowej tragedii.

Build Back Fairer to wspólny mianownik dialogu na temat zmian, jakie rządy powinny wprowadzić, by światowy handel rzeczywiście stał się sprawiedliwy. W postulatach pojawiają się także działania, których wprowadzenie jest konieczne, by zatrzymać postępujące zmiany klimatyczne. Jeśli nie zdamy sobie sprawy ze współzależności działań człowieka i środowiska, czeka nas globalna klęska.

Przyłączcie się do obchodów World Fair Trade Day 2021

Do obchodów można przyłączyć się na kilka sposobów.

Dołączcie do akcji Fair Trade Photo Challenge.

 • Wystarczy, że zrobicie sobie zdjęcie z plakatem Build Back Fairer.
 • Udostępnijcie zdjęcie w swoich mediach społecznościowych.
 • Do postów dodacie hasztagi: #BuildBackFairer #WorldFairTradeDay2021 #WorldFairTradeDay.
 • Zaproście do zabawy przyjaciół. Odznaczcie ich w poście.
 • Link do materiałów znajdziecie TUTAJ.

Przeprowadźcie akcję w swojej szkole, na uczelni, wśród lokalnej społeczności.

 • Wydrukujcie plakaty. Rozwieście je tam, gdzie możecie (tablice ogłoszeń, tablice rady osiedla, szkolne korytarze czy miejsca pracy).
 • Opowiedzcie o ruchu Fair Trade.
 • Możecie też przeprowadzić warsztaty lub opowiedzieć o tym, czym jest Ruch Sprawiedliwego Handlu i odpowiedzialna konsumpcja.
 • Możecie przeprowadzić warsztaty bądź prelekcję online.
 • Uwiecznijcie to na zdjęciach i opublikujcie w mediach społecznościowych.
 • Pamiętajcie o hasztagach: #BuildBackFairer #WorldFairTradeDay2021 #WorldFairTradeDay.

Zróbcie ćwiczenia z naszej karty ćwiczeń i podejmijcie wyzwanie! Kartę pobierzecie TUTAJ.

Karta została stworzona w ramach projektu EU-WISE, a jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat Sprawiedliwego Handlu i odpowiedzialnej konsumpcji wśród młodych ludzi. Zadania mogą posłużyć za materiał do wykorzystania np. na lekcjach wychowawczych czy dodatkowych zajęciach. Podajcie ją dalej!

Weźcie udział w quizie (znajdziecie go TUTAJ).

Rozwiążcie go, udostępnijcie w mediach społecznościowych i weźcie udział w losowaniu. Do wygrania paczka z produktami z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Na odpowiedzi czekamy do niedzieli, 9 maja 2021. 

Świętujcie razem z nami!

Zachęcamy do udziału w Światowym Dniu Sprawiedliwego Handlu. Każdy może przyłączyć się do świętowania. Każde działanie to Wasz wkład w promocję Sprawiedliwego Handlu.