Sprawiedliwy Handel, czyli ratunek dla pszczół

Pszczoły mają ogromne znaczenie dla naszej planety. Jeśli wyginą, gatunek ludzki również nie przetrwa. Zachęcamy do przeczytania skrótu raportu, który niedawno opublikował CLAC. Czy Sprawiedliwy Handel to ratunek dla pszczół?

Znaczenie pszczół

Pszczoły odgrywają fundamentalną rolę w życiu reprodukcyjnym ekosystemów, a co za tym idzie w przetrwaniu ludzkości. Wzrost śmiertelności pszczół jest więc wyraźnym wskaźnikiem degradacji bioróżnorodności, na który powinniśmy zacząć zwracać uwagę. 

Pszczoły zapylają, co jest niezbędne do rozmnażania się upraw (np. wiśni, jabłek, migdałów, rzepaku). Pszczoły odpowiadają za wzrost aż 85% roślin uprawnych na świecie. 

Pszczoły

Susze, zmiany klimatyczne (łagodniejsze zimy i szybko zaczynające się lato) będące czynnikiem stresogennym, pestycydy z grup neonikotynoidów i fungicydów, które obniżają odporność pszczół, inwazje pasożytów… To tylko kilka z czynników, które wpływają na masowe ginięcie pszczół. Wszystkie związane są z negatywnym działaniem człowieka. Zmiany klimatu to także spustoszenie w codziennym życiu w ulu, zmiany kwitnienia roślin itp. 

Konsumpcja miodu stale rośnie. W końcu ma on nie tylko walory smakowe, ale i wiele właściwości zdrowotnych, istotnych zwłaszcza w okresie pandemii. Na rynku pojawiły się miody dosładzane, o wiele tańsze niż te prawdziwe, co spowodowało, że ich rynkowa cena znacznie spadła. Nieuczciwe praktyki stanowią zagrożenie dla zrównoważonego rozwoju i pszczelarzy. To także łamanie praw konsumenta, zwykłe oszustwo, ponieważ wielu ludzi nie wie, który miód jest tym prawdziwym, a który sfałszowanym. 

Sprawiedliwy Handel – ratunek dla pszczół

Wg raportu CLAC konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań mających na celu ochronę pszczół. Nie jest to możliwe bez zmian nawyków konsumentów i ich edukacji oraz promocji zrównoważonego rozwoju. 

CLAC współpracuje również z lokalnymi pszczelarzami Fair Trade np. poprzez takie projekty, jak Honey for the Future, które pomogą pszczelarzom w adaptacji do zmian klimatu i poprawie ich produktywności. Działania obejmują m.in.: zalesianie gatunkami miododajnymi, doskonalenie genetyczne, promocję i dystrybucję materiałów edukacyjnych i komunikacyjnych na temat zmian klimatu w lokalnych językach i innych praktykach, mających na celu utrzymanie pszczelarstwa, jako zrównoważonego źródła utrzymania, które jest przyjazne dla środowiska i pomaga zachować bioróżnorodność. 

Głównymi filarami działań Sprawiedliwego Handlu w obszarze pszczelarstwa są:

  • rezygnacja z agrochemikaliów,
  • ponowne zagospodarowanie powierzchni,
  • oszczędzanie wody,
  • unikanie zanieczyszczenia wody i zakładanie uli w strategicznych strefach w lasach.

Miód akacjowy

Jednak, aby pszczelarstwo zostało zrównoważone, pszczelarze muszą otrzymywać uczciwą cenę za swoje produkty: pozwala im to pokryć koszty i uzyskać zysk, który zagwarantuje godne życie ich rodzinom. Sprawiedliwy Handel i sprzedaż miodu ekologicznego umożliwiają pszczelarzom uzyskanie dochodu na życie, który motywuje ich do kontynuowania produkcji.

Działania, które należy podjąć, by uratować pszczoły należą nie tylko do producentów i działaczy Sprawiedliwego Handlu, ale i do rządów i konsumentów. Dlatego istotna jest edukacja i poważne potraktowanie problemu przez tych, którzy mają decydujące zdanie na temat losów tego świata. 

Pszczoły mają ogromne znaczenie dla życia człowieka i środowiska, zapylają ponad 70% naszego pożywienia. Drobni pszczelarze z krajów rozwijających się, którzy działają pod pieczą Ruchu Sprawiedliwego Handlu, dbają o środowisko, zdrowie konsumentów i produkują w 100% “czysty” miód. Zachęcamy do wspierania zrównoważonego pszczelarstwa – dla siebie, producentów i naszej planety.

W naszym sklepie można kupić miody z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Pochodzą one np. z Ameryki Łacińskiej. Warto wspomnieć, że zakup miodu z Ameryki Łacińskiej nie zagraża pszczelarzom z Polski. Miody z każdego miejsca mają inny smak i właściwości. Ponadto obecnie notujemy nadprodukcję miodu (m.in. dlatego, że do wielu produktów dodawane są słodziki). Rzeczywiście kupując miód z zagranicy przyczyniamy się do zwiekszenia emicji CO2, ale możemy to zniwelować np. jeżdżąc do pracy rowerem.

 

Źródło:

“Taking care of bees by supporting Fairtrade beekeepers”, CLAC (raport dostępny TUTAJ)

Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu “Miód, pszczoły i Sprawiedliwy Handel” (dostępny TUTAJ)