Skutki pandemii COVID-19: raport Fair Trade Advocacy Office

Organizacja Fair Trade Advocacy Office stworzyła raport, w którym pokazuje, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na drobnych rolników i pracowników (także rzemieślników czy artystów) w krajach Globalnego Południa. FTAO podkreśla, że skutki tak dużego kryzysu będziemy odczuwać w przyszłości w wielu wymiarach naszego życia. Poniżej przedstawiamy krótką analizę raportu, w której znajdziecie: podsumowanie globalnych skutków wybuchu pandemii COVID-19 oraz przedstawienie działań, które zostały podjęte przez organizacje związane z ruchem Sprawiedliwego Handlu.

Skutki pandemii COVID-19

Gdy oficjalnie ogłoszono, że na świecie trwa pandemia załamały się amerykańskie i australijskie rynki akcji. Wielu ludzi straciło pracę i oszczędności, ale jak można się domyślić, to obywatele krajów Globalnego Południa ucierpieli najbardziej. Zamknięcie fabryk uwarunkowane było zerwaniem łańcuchów dostaw oraz zmniejszoną ilością zamówień z USA czy Europy.

Zerwane łańcuchy dostaw wpłynęły nie tylko na pracowników fabryk czy plantacji w krajach rozwijających się, ale i spowodowały, że zabrakło towarów dla tych, którzy je do tej pory kupowali. Zakłócona została produkcja na całym świecie i w wielu branżach. Kryzys odnotowały duże firmy, które swoja produkcję prowadzą w krajach rozwijających się (np. Apple czy Amazon).

Branża odzieżowa i elektroniczna

Pracownicy fabryk, którzy pracują dla dużych korporacji nie są zatrudniani bezpośrednio przez nie. Zazwyczaj zatrudniają ich mniejsze firmy, które dostają zlecenia od tych dużych. Kiedy pracownik fabryki traci pracę jest narażony na wyzysk podczas szukania kolejnej. Właściciele fabryk wiedzą, że kandydaci na pracowników są zdesperowani i przyjmą każdą ofertę. Nie są tu zagrożeni jedynie ludzie. Podczas produkcji nie są przestrzegane także prawa zwierząt. Nie dba się o kwestie proekologiczne.

Im mniej możliwości znalezienia pracy, tym większe ryzyko niewolnictwa, handlu ludźmi czy wykorzystywania seksualnego (także dzieci). To pokazuje, że za produktami, które kupujemy stoi często ludzkie cierpienie, strach i wyzysk.

Fabryki w Kambodży, Wietnamie czy Bangladeszu zostały zamknięte z dnia na dzień. Pracownicy nie dostali wynagrodzeń. W wielu krajach wzrosło ubóstwo. W sieciowych sklepach odzieżowych spadła sprzedaż. Niektóre sklepy zostały całkowicie zamknięte.Pracownik fabryki odzieży w Azji.

Duże i małe przedsiębiorstwa szukają oszczędności. Obniżają koszty wynagrodzenia, anulują zlecenia, wydłużają opłaty za dostawy. Za takie decyzje płacą pracownicy z krajów rozwijających się, ponieważ to oni tracą pracę i wynagrodzenia, które należą im się za pracę. Warto też wspomnieć o tym, że owi pracownicy nie mają opieki zdrowotnej i pomocy socjalnej, co w czasach pandemii jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Mamy jednak także przykłady dobrych praktyk. Firma H&M na początku kwietnia zagwarantowała, że zapłaci za zamówienia. Podobnie L’Oréal i Unilever, które za priorytet uznało dokonanie płatności w odpowiednim czasie (WIĘCEJ).

Branża spożywcza

Branża spożywcza także poniosła ogromne straty. W branży tej kluczową rolę odgrywają nie tylko producenci, ale i detaliści, przetwórcy, drobni rolnicy i pracownicy najemni z krajów rozwijających się. Wielu z nich już utraciło dochód. Wśród nich kobiety, które zmagają się nie tylko ze skutkami pandemii, ale i wykluczeniem społecznym wynikającym z zasad ich kręgu kulturowego.

W Kenii plantatorzy kawy ponoszą straty, ponieważ na całym świecie obecnie kawiarnie nie działają tak, jak wcześniej (wiele z nich jest zamkniętych). Konsumenci także boją się wydawać pieniądze na drobne przyjemności, ponieważ nie wiedzą, jaka czeka ich przyszłość.

Ziarna kakao.Szacuje się również, że w Ghanie znacznie ucierpii sektor kakao. Już na początku pandemii 2 800 tys. rolników straciło 1 mld. USD, co spowodowane jest głównie znacznym spadkiem cen kakao na rynku światowym.

COVID-19 to zwiększenie problemu głodu i niedożywienia. 12 lat po światowym kryzysie żywności (2007-2008) świat czeka kolejny kryzys. I z pewnością ucierpią na tym najsłabsi.

Sprawiedliwy Handel – działania

Sprawiedliwy Handel to ratunek w czasach pandemii COVID-19. Zasady Sprawiedliwego Handlu obejmują obszary, które podczas obecnego kryzysu są naruszane. Są to m.in. ochrona praw człowieka, godziwa zapłata za wykonaną pracę i wytwarzane produkty, zakaz pracy dzieci i niewolników.

Podczas pandemii organizacje związane z ideą Sprawiedliwego Handlu przeprowadziły wiele akcji. Ich celem była pomoc pracownikom fabryk, drobnym rolnikom i pracownikom najemnych z krajów Globalnego Południa.

Jedną z nich było powstanie oświadczenia Build Back Fairer. Dokument jest wspólnym mianownikiem dialogu na temat zmian, jakie rządy powinny wprowadzić, by światowy handel rzeczywiście stał się sprawiedliwy. W postulatach pojawiają się także działania, których wprowadzenie jest konieczne, by zatrzymać postępujące zmiany klimatyczne. Jeśli nie zdamy sobie sprawy ze współzależności działań człowieka i środowiska, czeka nas globalna klęska. Więcej tutaj…

Tutaj możecie przeczytać stanowisko World Fair Trade Oranization, Fairtrade International i Fair Trade Advocacy Office na temat kryzysu COVID-19 i planowanych działań.

Kryzys , który przyniosła za sobą pandemia COVID-19 pokazuje, jak istotny jest obecnie Sprawiedliwy Handel. Wsparcie dla krajów rozwijających się jest podstawą zapobiegania pogłębiania się kryzysu globalnego. Decyzje konsumentów mają ogromne znaczenie na kształt współczesnej gospodarki, a sprawiedliwość nigdy nie była potrzebna tak, jak teraz.

Po więcej informacji na temat działań związanych z ideą Sprawiedliwego Handlu kliknij tutaj.

Źródła informacji: tutaj.