Pomagamy ofiarom wybuchu w Libanie

4 sierpnia 2020 roku w Bejrucie doszło do pożaru magazynu, który doprowadził do wybuchu ponad 2 750 ton saletry amonowej. W skutek wybuchu zginęło około 200 osób, tysiące osób pozostaje zaginionych, a 6 500 osób zostało rannych, z których wiele nadal poddawanych jest hospitalizacji. Szkody wyceniono na 10-15 bilionów dolarów. Wycena dotyczy głównie zniszczeń budynków, takich jak firmy, fabryki, budynki mieszkalne. Z danych wynika, że ponad 300 000 ludzi pozostało bez dachu nad głową.

Kryzys w Libanie

Z uwagi na to, że Liban od lat zmaga się z kryzysem ekonomicznym, od niedawna także z pandemią COVID-19, wybuch znacznie pogorszył warunki społeczno-gospodarcze. Sytuacja mieszkańców Bejrutu jest niepewna i wymaga natychmiastowej pomocy z zewnątrz. Jedną z inicjatyw jest zbiórka środków organizowana przez The FIG Tree Foundation, BBO (Baskinta Baytouna and Suburbs Organization – organizacja, której siedziba mieści się w mieście Baskinta, czyli pierwszym Fair Trade Towns in Lebanon) oraz międzynarodową społeczność Fair Trade Towns. Organizatorzy zbiórki apelują do wszystkich 34 miast Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handu o włączenie się do akcji. Wspólnie budujemy most solidarności: Fair Trade Towns – Beirut bridge of support.

Jak pomóc?

Celem zbiórki jest zebranie 30. 000 funtów brytyjskich. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na:

  • tymczasowe zakwaterowanie 20 rodzin, które straciły w wybuchu swoje domy (na czas remontu ich dawnych domów);
  • paczki żywnościowe, środki higieny, środki medyczne dla potrzebujących rodzin;
  • współpracę z pracownikami, którzy pomogą odbudować miasto (stolarze, szklarze, kowale itp.)
  • granty przeznaczone na wparcie małych biznesów dotkniętych katastrofą oraz na nowe biznesy, których powstanie będzie wsparciem dla lokalnej gospodarki.

Akcję można wesprzeć wybierając wyróżnione kwoty lub dowolną sumę, o której sami decydujemy. Organizacja wyróżniła obrazowo przeznaczenie darowizn:

  • 10 £ zapewni trzyosbowej rodzinie jednodniowe pożywienie;
  • 50 £ zapewni trzyosobowej rodzinie schronienie na dziesięć dni wraz z podstawowym ekwipunkiem;
  • 100 £ zapewni remont domu o powierzchni 100 m² lub sklepu o powierzchni 40 m².

Wszystkie wpłaty wędrują do odbiorców za pośrednictwej organizacji The FIG Tree Foundation. Darownizny można wpłacać TUTAJ.