9. Międzynarodowa Konferencja Fair Trade Towns w Bristolu

9th-ifttc-bristol

9. Międzynarodowa Konferencja Fair Trade Towns w Bristolu

(Raport)

240 delegatów z 20 państw z całego świata zebrało się 4. i 5. lipca w Bristolu, aby uczestniczyć w 9. Międzynarodowej Konferencji Miast Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu. Delegaci z Europy, Libanu, Ghany, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii oraz Japonii oraz liczna grupa brytyjskich wolontariuszy miała okazję wysłuchać wystąpień przedstawicieli drobnych producentów, a także aktywistów i działaczy ruchu Fair Trade.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się sesją pt. „Sprawiedliwy Handel w kontekście zrównoważonego rozwoju”. Wśród prelegentów znaleźli się: Fatima Ismael, ekspert ds. środowiska z certyfikowanej przez Fairtrade spółdzielni Soppexcca z Nikaragui, która przedstawiła związek zmian klimatycznych ze zmniejszaniem się zbiorów kawy i zagrożeniem pozbawienia środków do życia milionów rolników z krajów rozwijających się; Harriet Lamb, Dyrektor Generalny Fairtrade International, która zaprezentowała sposób, w jaki Fairtrade International współpracuje z rolnikami w celu minimalizowania skutków zmian klimatycznych i dostosowania się do nich. Uczestnicy konferencji wysłuchali także historii opowiedzianych przez Grega Valerio, certyfikowanego przez Fairtrade pioniera jubilerstwa, który przedstawił schemat certyfikacji złota; Louise Nichols z firmy Marks & Spencer oraz Lindy McAvan, posłanki do Parlamentu Europejskiego (przewodnicząca Fair Tarde working Group w PE), która wygłosiła przemówienie na temat Sprawiedliwego Handlu oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Interesującym pomysłem okazały się „Stoły networkingowe”, (networking tables) które zorganizowano podczas pierwszego dnia konferencji .Uczestnicy mogli przy nich dzielić się doświadczeniami i poglądami na kilka wybranych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem, Sprawiedliwym Handlem oraz kampanią „Miasta Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”.

Podczas każdego z dwóch dni konferencji, goście mieli okazję do wzięcia udziału w warsztatach tematycznych dotyczących: rzecznictwa na rzecz Sprawiedliwego Handlu, zamówień publicznych Fair Trade, prowadzenia kampanii w erze cyfrowej, szkół Fair Trade oraz wschodzących rynków Sprawiedliwego Handlu.

Oprócz warsztatów, drugi dzień konferencji był okazją do przedstawienia uczestnikom międzynarodowego kontekstu kampanii „Miasta przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”. Członkowie Miedzynarodowego Komitetu Wykonawczego Fair Trade Towns (Bruce Crowther, Adam Gardner, Tadeusz Makulski) zaprezentowali kampanię z globalnej perspektywy. Na moment konferencji, w kampanię zaangażowane były 1703 miasta w 26 krajach świata, zaś nowe inicjatywy powstawały w 11 kolejnych: Hong Kongu, Korei Południowej, Tajwanie, Indiach, Szwajcarii, Węgrzech, Słowenii, Litwie, Kamerunie, Ekwadorze i Peru. Aktualny spis inicjatyw znajduje się tutaj. Kampania te mają swoje źródło w oddolnej inicjatywie i w dalszym ciągu są wspierane przez międzynarodowy Komitet Wykonawczy. W trakcie wystąpieniaCzłonkowie Komitetu przedstawili dokument „Stakeholders proposal” zawierający opis stanu obecnego Kampanii Fair Trade Towns i wizje jej przyszłości w międzynarodowej perspektywie.

Rudi Dalvai, Prezydent Międzynarodowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO), przedstawił swoją organizację podczas krótkiej prezentacji, która odbyła się w trakcie sesji plenarnej. Zaakcentował on fakt, iż WFTO postrzega kampanię „Miasta przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” jako istotny element swojej strategii w obszarze promocji i rzecznictwa Fair Trade.

Kolejny ważny komunikat, wygłoszony podczas konferencji, pochodził od CLAC – Sieci Producentów Fair Trade w rejonie Karaibów i Ameryki Łacińskiej – która wspólnie z WFTO-Latin America rozpoczęła kampanię „Miasta i wioski przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu w krajach producenckich z Ameryki Południowej”.

Konferencja zakończyła się podpisaniem Rezolucji z Bristol (The Bristol Resolution) oraz zobowiązaniem się do podjęcia kolejnego kroku na rzecz Sprawiedliwego Handlu w celu przybliżenia się do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ przez Burmistrza Bristolu – George’a Fergusona – oraz dwóch burmistrzów miast z Libanu (Menjez oraz Abra). Wspomniane Cele – zastępujące Milenijne Cele Rozwoju – mają zostać opublikowane we wrześniu.

Trzej burmistrzowie otrzymali entuzjastyczne wsparcie ze strony uczestników konferencji, którzy również podpisali się pod rezolucją. Dokument ten został przygotowany przez Fair Trade Advocacy Office (FTAO) wspólnie z członkami Komitetu Wykonawczego Międzynarodowych miast przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu. Sergi Corbalan, dyrektor FTAO, zachęcił uczestników konferencji do rozpowszechniania treści rezolucji wśród burmistrzów i prezydentów innych Miast przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu i wzywania ich do podejmowania działań na rzecz Sprawiedliwego Handlu. Pobierz treść rezolucji i udostępnij ją swoim władzom lokalnym. Zobacz zdjęcia z konferencji

Tadeusz Makulski,

Przedstawiciel WFTO w Kampanii Miasta Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu

Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu