Kwiaty: sprawiedliwe i ekologiczne

Sprawiedliwy Handel wielu osobom kojarzy się głównie z kawą, herbatą, czekoladą i bananami. Ale to także ubrania, rękodzieło, orzechy, oleje… Wiele produktów, których wybór może zmienić życie drobnych producentów i pracowników najemnych z krajów rozwijających się. Wśród tych nich są też kwiaty, które certyfikowane są od 2001 roku.

Sprawiedliwie i ekologicznie

Zazwyczaj produkty objęte znakiem Fairtrade pochodzą z niewielkich upraw, kilkuosobowych firm czy małych przetwórni. W przypadku kwiatów jest trochę inaczej. Kwiaty uprawia się na wielkich plantacjach, na których pracują nawet setki osób. Standard pracy najemnej Fairtrade zapewnia im sprawiedliwą płacę, klarowne warunki zatrudnienia, dostęp do edukacji, rozwoju czy opiekę zdrowotną, Nie musimy chyba wspominać, że na plantacjach nie ma miejsca na pracę dzieci czy niewolników, a przedstawiciele obu płci pracują na tych samych warunkach i mają te same możliwości. 

Kobieta trzymająca bukiet

Kwiaty są produktem, którego cena minimalna wyjątkowo nie jest ustalona. Jednak równoważy się to, dzięki wyjątkowo wysokiej Premii Fairtrade. Pracownicy mogą przeznaczyć te pieniądze na rozwój infrastruktury, edukację, ale i równo podzielić je między sobą. 

Wciąż monitorowany jest system regionalnych wzorców płac, by pracownicy dostawali sprawiedliwą zapłatę za swoją pracę i mogli godnie żyć.

Normą jest także to, że pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę, co nie jest oczywiste na plantacjach niecertyfikowanych.

Istotne są także środki chemiczne używane na tego typu plantacjach. Te z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu są regularnie kontrolowane. Zabrania się także używać niebezpiecznych pestycydów.

Od 2014 roku Fairtrade certyfikuje również rośliny z farm rozmnażania. Na tych farmach pracownicy Fairtrade uprawiają rośliny mateczne i zbierają z nich sadzonki. Te młode rośliny można następnie sprzedać handlowcom posiadającym Certyfikat Sprawiedliwego Handlu, którzy kontynuują ich uprawę w szkółkach roślin i ogrodach targowych, które znajdują się bliżej rynków konsumenckich.

Kwiaty rosną w naturalnie ogrzewanych i oświetlonych szklarniach. Udaje się to, dzięki warunkom klimatycznym, w których prowadzone są uprawy. Dzięki temu ślad węglowy upraw jest mniejszy niż tych kwiatów, które uprawiane są w krajach o klimacie umiarkowanym. Nawet jeśli pod uwagę weźmiemy transport.

Bukiet o wielu znaczeniach

Teraz wiesz już wszystko na temat kwiatów z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Chcesz podarować komuś bukiet? Niech będzie sprawiedliwy! Będzie to nie tylko dowód twoich uczuć czy wdzięczności, ale wsparcie dla krajów rozwijających się.

 

Źródło: 

Flowers and plants, www.fairtrade.net, dostęp:19.08.2021, tekst dostępny TUTAJ

Zdjęcia: www.canva.com

Opracowała: Iga Woźniak