Kampania “Let’s do it fair”

Obecnie panujący system gospodarczy opiera się na zużywaniu zasobów naturalnych. Zaprowadziło nas to do kryzysu klimatycznego, a to natomiast do pogłębiających się nierówności społecznych. Społeczności, które najmniej przyczyniły się do kryzysu klimatycznego najbardziej na nim cierpią. Globalne Południe ponosi konsekwencje naszych działań. Dlatego powstała kampania „Let’s do it fair”.

Nie ma sprawiedliwości klimatycznej bez Sprawiedliwego Handlu

“Let’s do it fair”

Kryzys klimatyczny jest wielowarstwowy. Dotyczy środowiska, ale i polityki czy etyki. Nie da się go zatrzymać bez zmiany systemu handlowego. Tylko w ten sposób świat osiągnie sprawiedliwość klimatyczną. Zadaniem polityków, decydentów i społeczeństw krajów rozwiniętych jest wprowadzenie działań, które zrównoważą konsekwencje kryzysu. Należy zweryfikować na czym opiera się produkcja i konsumpcja współczesnego świata, a także handel, który w obecnej formie nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. 

Naszym globalnym celem powinna być walka z ubóstwem i nierównościami poprzez ograniczenie niezrównoważonych praktyk. Sprawiedliwy Handel jest zbiorem działań, które mogą rozwiązać wyżej opisany problem. Pozwala drobnym producentom i pracownikom najemnym uodpornić się na skutki kryzysu klimatycznego.  Przez dekady konsumenci wspierali ruch Sprawiedliwego Handlu kupując certyfikowane produkty, biorąc udział w wydarzeniach na całym świecie i bacznie obserwując nasze działania. Obecnie wsparcie liczy się bardziej niż kiedykolwiek. 

Działaj

Dołączając do akcji “Let’s do it fair” poprzez udostępnianie materiałów promocyjnych, organizując zajęcia edukacyjne lub po prostu rozmawiając o kryzysie klimatycznym i Sprawiedliwym Handlu z przyjaciółmi, przyczyniamy się do zmiany.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną kampanii oraz filmami, które przedstawiają aspekty akcji. 


Artykuł powstał w ramach projektu #EUWISE.