Fashion Revolution Week

Inicjatywa Fashion Revolution to globalny ruch non-profit, który powstał w Wielkiej Brytanii po katastrofie budynku Rana Plaza w Bangladeszu w 2013 roku. Działaczami ruchu są aktywiści, miłośnicy mody, projektanci itp. W katastrofie zginęło ponad 1200 osób. Były to głównie szwaczki, które pracowały w fabrykach odzieży. Wypadek ten pokazał w jakich warunkach pracują osoby zatrudnione w przemyśle odzieżowym. Fashion Revolution Week to cały tydzień wydarzeń i inicjatyw (w tym roku online), które zwracają uwagę na problemy pracowników przemysłu odzieżowego, ale i przybliżają takie pojęcia jak: odpowiedzialna konsumpcja czy slow fashion.

Warunki pracy w przemyśle odzieżowym

Katastrofa z 2013 roku pokazała, że warunki pracy w fabrykach odzieży w krajach rozwijających się są bardzo złe. Budynek zawalił się, ponieważ nie był zbudowany wg zakładanego projektu. Dobudowano mu 2 piętra, przez co od początku był miejscem, w którym nie powinno pracować tak dużo osób. Zasady BHP nie były przestrzegane także w aspekcie organizacji pracy. Był to powód, by przyjrzeć się warunkom pracy w innych fabrykach odzieży. Wnioski okazują się zatrważające.

Pracownicy są zatrudniani na umowy krótkoterminowe, które nie są przedłużane. Nie przedłuża się ich zwłaszcza kobietom, z uwagi na to, że mogą zajść w ciążę. Pracownicy nie otrzymują wystarczającej zapłaty za swoja pracę, w której spędzają często po kilkanaście godzin dziennie. Kobiety mają niższe zarobki niż mężczyźni i bardzo często są w pracy molestowane. Pracownicy nie mają żadnych możliwości rozwoju, opieki socjalnej, medycznej. Gdy rozpoczęła się pandemia COVID-19 wielu z nich straciło pracę nie otrzymując zaległych wypłat

Fashion Revolution Week, czyli pora na zmiany

Fashion Revolution Week to wydarzenie, podczas którego warto zadać sobie pytanie #KtoSzyjeNaszeUbrania? Czy osoby te dostają odpowiednią płacę za pracę, którą wykonują? Czy pracownicy są dobrze traktowani i mają szansę na rozwój? Jak możemy przyczynić się do polepszenia ich sytuacji? Możemy stać się odpowiedzialnymi konsumentami i sprawdzać informacje, które znajdują się na metkach naszych ubrań. Dowiemy się z nich gdzie zostały uszyte, dzięki czemu możemy poszukać informacji o tym, w jakich warunkach pracują ludzie w danym kraju w przemyśle odzieżowym. Starajmy się także wybierać ubrania szyte z certyfikowanych tkanin. Pamiętajmy, że przemysł odzieżowy to nie tylko fabryki, ale i plantacje bawełny. Wybierajmy ubrania szyte z bawełny z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. To nie tylko gwarancja sprawiedliwej zapłaty, ale i kategoryczna niezgoda na pracę dzieci i niewolników, możliwości rozwoju, opieka socjalna i edukacja. 

#PrzywróćmySprawiedliwość

Warto przypomnieć o dokumencie #BuildBackFairer, który stworzony został przez największych, światowych działaczy ruchu Sprawiedliwego Handlu. Dokument przedstawia szereg działań, które powinni podjąć decydenci Unii Europejskiej, by zmienić kształt międzynarodowej gospodarki na sprawiedliwy, aby wyrównać szanse między najbiedniejszymi a najbogatszymi ludźmi tego świata. Build Back Fairer to także działania na rzecz klimatu i realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju.  

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniach Fashion Revolution Week (znajdziecie je TUTAJ).