Fair Trade Towns KAMIEŃ MILOWY KAMPANII

Fair-Trade-Towns-International_2000

Już ponad 2 000 Fair Trade Towns (Miast Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu) obejmuje kulę ziemską

Fair Trade Towns to międzynarodowa oddolna inicjatywa na rzecz budowy solidarności między konsumentami i producentami, zwiększenia świadomości nt. Sprawiedliwego Handlu oraz instytucjonalnego zaangażowania w promocję produktów Fair Trade. Przekroczenie w ostatnim czasie liczby 2 000 Miast Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu położonych w 29 krajach na 6 kontynentach stanowi istotny kamień milowy w historii kampanii. Kampania obywatelska zapoczątkowana w 1999 r. w brytyjskim Garstang rozprzestrzeniła się w całej Europie na początku XXI wieku, by następnie rozwijać się w kolejnych krajach, takich jak Kostaryka, USA, Ghana, Kanada, Japonia, Australia, Brazylia i wiele innych.

Ruch Fair Trade Towns jest bardzo istotny i odgrywa ważną rolę. Jest to oddolna inicjatywa społeczna i razem z producentami stanowi ona bijące serce zmiany systemu światowego handlu.” – Harriet Lamb, Dyrektor Zarządzająca, Fairtrade Foundation 2006

Międzynarodowy ruch Fair Trade Towns

Koordynowany przez różne organizacje na szczeblu regionalnym i krajowym, ruch Fair Trade Towns spotkał się ostatnio na swojej 11-stej corocznej konferencji międzynarodowej, tym razem w Saarbrucken w Niemczech, podczas której obliczono nowy wynik i uznano kamień milowy. Wielka Brytania i Niemcy to państwa z największą liczbą Miast Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu – odpowiednio 631 i 500. W ostatnich latach ruch zaobserwował wzrost w nowych krajach i regionach, takich jak Ekwador, Honduras, Liban, Kamerun i Estonia. Kampania stale powiększa swój zasięg. Pierwsze tysiąc miast uzyskało tytuł FTT w ciągu jedenastu lat, a następne tysiąc już tylko w ciągu sześciu kolejnych lat.

Oprócz miast, które spełniły kryteria niezbędne do otrzymania tytułu Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu w 29 krajach oraz starającymi się w 7 kolejnych, ruch Fair Trade Towns rozszerzył się i obejmuje także starania w ramach Fair Trade University, Fair Trade School i Fair Trade Places of Worship, czyli odpowiednio Uczelnie, Szkoły i Wspólnoty Wyznaniowe Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. Wszystkie te inicjatywy razem tworzą jedną z największych międzynarodowych oddolnych kampanii na świecie. Jedynym polskim miastem, które uzyskało tytuł Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu jest Poznań.

Głos przedstawicielki producentów Fair Trade z Ameryki Południowej

To była czysta przyjemność uczestniczyć w konferencji w Saarbrücken i spotkać tyle różnych osób z całego świata oddanych budowaniu lepszego, bardziej sprawiedliwego świata. To ludzie, którzy codziennie pracują, by bronić idei Sprawiedliwego Handlu i godnego życia. Dzięki wytrwałości konsumentów, działaczy, handlowców, producentów oraz wolontariuszy pracujących na rzecz wspólnego celu, obecnie kampania Fair Trade Towns obejmuje ponad 2 tysiące miast. Wszyscy idziemy ramię w ramię dla poszanowania godności bez względu na różnice między nami”. – Rosa Guamán, drobny producent owoców i ziół, Prezes Small Producers Symbol (SPP) i członek Lokalnego Komitetu Fair Trade Town w Riobamba w Ekwadorze.

Koordynator kampanii Społecznośći Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu – Tadeusz Makulski

Fair Trade Towns conference Saarbrucken

Fair Trade Towns KAMIEŃ MILOWY KAMPANII 2000 miast na świecie