European Parliament Fair Trade Breakfast

Wirtualne śniadanie

8 grudnia 2020 r. odbędzie się kolejne Śniadanie Fair Trade w Parlamencie Europejskim w Brukseli (Fair Trade European Parliament Breakfast). To coroczna inicjatywa Fair Trade Advocacy Office. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, wydarzenie odbędzie się online. Gospodarzem spotkania jest Grupa Robocza ds. Sprawiedliwego Handlu  z PE (Fair Trade Working Group of the European Parliament) oraz  Vladis Dombrovskis – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, fizyk i ekonomista, który w 2011 roku otrzymał Nagrodę im. Friedricha Augusta von Hayeka za wyciągnięcie Łotwy z kryzysu gospodarczego.  W spotkaniu uczestniczyć będą także przedstawiciele organizacji pozarządowych. W gronie przedstawicieli ruchu Sprawiedliwego Handlu będzie m.in. Tadeusz Makulski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu. W ubiegłorocznym Fair Trade Breakfast uczestniczyli europosłanka Sylwia Spurek I europoseł Jerzy Buzek. I tym razem liczymy na ich wsparcie swoją obecnością.

Nowa polityka handlowa UE

Tematem wydarzenia będzie nowa polityka handlowa Unii Europejskiej. Posłowie do Parlamentu Europejskiego przedstawią postulaty i podejmą dialog z Komisarzem z V. Dombrovskisem na temat włączenia Sprawiedliwego Handlu do przyszłej polityki handlowej UE.

Będzie można także posłuchać o działaniach promujących Sprawiedliwy Handel i zrównoważone zamówienia publiczne w skali miasta. Prelegentem będzie m.in. zastępca burmistrza Malmo ze Szwecji, miasta które świętuje w tym roku wygraną w konkursie Commission’s Fair and Ethical Trade City Award.

Problemy Globalnego Południa problemami Północy

Nowa polityka ekonomiczna krajów Unii Europejskiej to ostatnio istotny temat wśród polityków UE. Problemy społeczno-gospodarcze krajów rozwijających się, zwłaszcza  w aspekcie pandemii koronawirusa, to również problemy krajów rozwiniętych. Pomoc rozwojowa dla Globalnego Południa i zmiana polityki ekonomicznej, to podstawa zmian we współczesnej gospodarce. Sprawiedliwy Handel jest jednym z rozwiązań problemów, które czekają świat po epidemii. Wsparcie drobnych rolników i pracowników najemnych z krajów rozwijających się, przyniesie pozytywne zmiany także w gospodarce europejskiej.

Grafika: Fair Trade Advocacy Office