Czy biznes może zmienić świat na lepszy? Albo czy wyprodukowane rzeczy mogą zmieniać rzeczywistość na lepszą? Okazuje się, że tak. Poznajcie Koolskools!
Koolskools – etyczny biznes
Koolskools to doskonały przykład biznesu etycznego. Od początku działania, wizją firmy było ustanowienie wyjątkowego łańcucha produkcji i dostaw, przy użyciu wyłącznie bawełny Fairtrade, z korzyścią dla wszystkich – producentów, dystrybutorów i klientów. W 2010 roku Koolskools rozpoczęła współpracę z fabrykami na Mauritiusie i nadal kontynuuje współpracę. Bawełna, z której szyte są ubrania pochodzi z Indii wyłącznie z upraw włączonych w działania Ruchu Sprawiedliwego Handlu. Firma oferuje odzież szkolną, roboczą i uniwersytecką. Te szyte są z bawełny z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu oraz recyklingowanego poliestru. Celem Koolskools było wsparcie drobnych rolników i pracowników fabryk z krajów Globalnego Południa. Prowadzenie biznesu, który nie będzie szkodził planecie.
Misja
Misją Koolskools jest Sprawiedliwy Handel na obu końcach łańcucha dostaw, tak aby:
1. Wszystkie wyprodukowane przez firmę ubrania zawierały bawełnę z Certyfikatem Sprawiedliwego Handlu, co oznacza, że rolnicy otrzymują godziwą cenę za swoje plony oraz środki, które przeznaczają na poprawę życia lokalnej społeczności.
2. Poliester, który wykorzystywany jest w produkcji poddawany jest i pochodzi z recyklingu, dzięki czemu biznes nie ma negatywnego wpływu na planetę.
3. Wszyscy pracownicy fabryki Koolskools cieszą się przyzwoitymi płacami i warunkami pracy.
4. Wszystkie szkoły, rodzice, uczniowie i firmy w Wielkiej Brytanii (i nie tylko) kupujące odzież bawełnianą z certyfikatem Fairtrade firmy Koolskools mają gwarancję wysokiej jakości odzieży.
Potencjał
W 2015 roku wartość sektora mundurków szkolnych wynosiła w Wielkiej Brytanii prawie 1,5 miliarda funtów. Sprzedaż „etycznej odzieży” na taką skalę to coś wyjątkowego, bowiem co roku jest zapotrzebowanie na kolejną dostawę takich ubrań. Oznacza to, że jest to pewne, stałe zlecenie dla fabryk oraz rolników i pracowników najemnych w krajach rozwijających się. Warto wspomnieć, że jednym z problemów pracowników fabryk jest brak stałych, długoterminowych umów.
Koolskools sprzedaje też uniformy dla tak dużych firm jak Porsche Club GB i North Link Ferries. Pokazuje to, że więcej dużych przedsiębiorstw chce włączyć się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Nie tylko sprzedaż
Koolskools prowadzi także akcje edukacyjne w szkołach. Edukatorzy uczą czym jest Ruch Sprawiedliwego Handlu, zasad odpowiedzialnej konsumpcji czy o rzeczywistej sytuacji pracowników i rolników z krajów rozwijających się. Warto zainteresować się działaniem firmy. Może uda się także wprowadzić takie uniformy w polskich szkołach czy firmach.
Źródła:
Come On In to Fairtrade with Koolskools! dostęp: 25.04.2021 (TUTAJ)
Strona firmy Koolskools (TUTAJ)