Przemysł odzieżowy, a COVID-19. Pandemia koronawirusa spowodowała, że działanie przemysłu odzieżowego stoi pod wielkim znakiem zapytania. Dlaczego?
Nie jest niespodzianką, że światowy przemysł odzieżowy opiera się na pracy ludzi z krajów rozwijających się. Ich sytuacja nigdy nie była dobra, lecz COVID-19 oprócz pogorszenia sytuacji ekonomicznej najbiedniejszych ludzi, sprawił, że światło dzienne ujrzały błędy w prowadzonej polityce tych krajów.
Główne powody kryzysu w przemyśle odzieżowym w czasie pandemii COVID-19 to:
- brak dobrej opieki socjalnej dla pracowników (często migrantów);
- kodeks pracy, który nie daje realnego wsparcia dla pracowników (np. brak dodatkowej zapłaty za pracę w weekendy);
- zerwanie łańcuchów dostaw;
- wybory konsumentów z krajów rozwiniętych.
Studium przypadku
Kambodża
Związki zawodowe w Kambodży zapowiadają protesty przeciwko nadmiernemu „rozdawnictwu” pieniędzy, jakie prowadzi rząd. Dodatkowe zapomogi, czy dodatki do urlopów, odbijają się na najbiedniejszych pracownikach. Ponadto rząd zapowiedział zmiany stawek za pracę w weekendy oraz nocne zmiany. Do tej pory były to dodatkowe sposoby zarobku najmniej zarabiającej klasy robotniczej. Zmniejszenie ilości godzin pracy oraz utrata etatów przez wielu pracowników sprawiły, że setki Kambodżan żyje na granicy ubóstwa nie mając pieniędzy na podstawowe produkty, opłaty (m.in. spłaty kredytów). Rosnące długi wpłyną na ich sytuacje finansową również po pandemii.
Zatoka Perska
Drastyczny spadek cen ropy spowodował utratę pracy przez wielu ludzi, z których większość to migranci z Azji. Musieli oni powrócić do domu, gdzie również żyją jako bezrobotni. Dlaczego ceny ropy wpływają na pracowników przemysłu odzieżowego? Jest to spowodowane zerwaniem łańcuchów dostaw. Grozi to spowolnieniem światowej gospodarki (do czego doszło), anulowaniem zamówień w fabrykach tekstylnych i idącymi za tym masowymi zwolnieniami. W wielu krajach rozwijających się system pomocy państwa dla ludzi najmniej zamożnych nie jest na tyle rozwinięty, by rzeczywiście zmienić sytuację danych grup społecznych.
Indie
Kodeks pracy zawiódł również w Indiach. Pracujący w tym kraju migranci w sytuacji kryzysu tracą pracę nie mając żadnych środków wsparcia od państwa. Nie cierpią na tym jedynie pracownicy. Brak wsparcia „odbija się” później na wskaźniku PKB.
Kupuj odpowiedzialnie
W tak wielkim kryzysie ekonomiczno-społecznym można zauważyć, jak globalne współzależności przekładają się na pracę i warunki życia najbiedniejszych pracowników z krajów rozwijających się. Powinno to skłonić konsumentów do kupowania produktów Sprawiedliwego Handlu, których sprzedaż wspiera pracowników z krajów Globalnego Południa i ma realny wpływ na poprawę światowej sytuacji ekonomicznej. Szukajmy odzieży z certyfikatami Fairtrade, Fair Trade Certified lub WFTO Guarantee System.
Polecamy Waszej uwadze raporty prowadzone przez The Clean Clothes Campaign, z których dowiecie się wszystkiego, co dotyczy aktualnych wiadomości ze świata przemysłu odzieżowego w krajach rozwijających się (i nie tylko).
Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu na temat odpowiedniej ceny za szycie naszych ubrań (TUTAJ).
Opracowanie : Iga Woźniak