Artykuł przedstawia założenia, uszczegółowione kryteria, zasady i cele ruchu Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade).
Zasady dla eksporterów i producentów
- Organizacje eksporterów i / lub producentów starają się zapewnić sprawiedliwe wynagrodzenie i dobre warunki pracy swoim bezpośrednio zatrudnionym pracownikom, a także wszystkim samodzielnym producentom, z którymi zawarły umowy na dostawy produktów.
- Organizacje eksporterów i / lub producentów są zarządzane tak, by zapewnić dobre warunki życiowe swoim bezpośrednio zatrudnionym pracownikom, a także wszystkim samodzielnym producentom, z którymi zawarły umowy na dostawy produktów.
- Organizacje eksporterów i / lub producentów szukają sposobów na wciągnięcie swoich bezpośrednio zatrudnionych pracowników, a także samodzielnych producentów, w procesy decyzyjne.
- Organizacje eksporterów i / lub producentów są otwarte i przejrzyste, jeśli chodzi o swoją strukturę i działalność.
- Organizacje eksporterów i / lub producentów starają się chronić prawa człowieka, szczególnie kobiet, dzieci i ludności tubylczej.
- Organizacje eksporterów i / lub producentów przejawiają troskę o równowagę ze środowiskiem naturalnym.
Uwaga: Istnieją różnego rodzaju organizacje dostawców produktów Sprawiedliwego Handlu oraz eksporterów i organizacji producentów. Niektórzy eksporterzy/dostawcy są także producentami, niektórzy eksportują w imieniu grup producentów, którzy nie są zdolni do bezpośredniego eksportu. Niektórzy zarówno produkują, jak i eksportują bezpośrednio, a także oferują eksport jako usługę dla małych grup.
Większość organizacji zaangażowanych w produkcję i/lub eksport produktów Sprawiedliwego Handlu połączyło swoje niewielkie środki, by pracować dla wspólnego postępu. Mogą to być formalne lub nieformalne stowarzyszenia, spółdzielnie, ośrodki rehabilitacji, struktury tworzące miejsca pracy/dochody lub grupy wiejskie. Niektóre są prywatnymi firmami o rzetelnych zainteresowaniach społecznych. Wszystkie starają się stworzyć ludziom, którzy są w różny sposób poszkodowani, np. ze względu na płeć, kalectwo czy marginalizację społeczną) możliwość osiągnięcia odpowiedniego poziom życia.
Większość dostawców/eksporterów i producentów pochodzi z Południa, ale stopniowo zwiększa się ilość kontaktów między importerami i Sklepami Światowymi, a poszkodowanymi grupami na Północy, takimi jak rdzenni Amerykanie, Aborygeni Australijscy; struktury generujące dochody dla uchodźców z powodu konfliktów w Europie Wschodniej i byłym Związku Radzieckim.
Importerzy
- Importer stara się wprowadzić zasady Sprawiedliwego Handlu w życie. Oznacza to:
- płacenie za produkty ceny, która zapewnia producentom sprawiedliwe wynagrodzenie za ich pracę;
- oferowanie producentom przedpłat lub dostępu do innych form kredytu;
- przejrzystość w kwestii marży;
- organizację handlu w sposób możliwie najbardziej bezpośredni, aby zredukować koszty i tworzyć lepsze zrozumienie;
- praca na rzecz bezpiecznego rynku dla producentów;
- wsparcie (capacity building support) dla producentów poprzez szkolenia, doradztwo techniczne, badania rynkowe i/lub rozwijanie nowych produktów;
- zapewnianie producentom informacji zwrotnych o produktach i rynku;
- to również w ich własnych organizacjach ochronę praw kobiet, dzieci i mniejszości oraz tworzenie równych możliwości uczestniczenia pracowników w procesie decyzyjnym.
- Importer zapewnia wsparcie Sklepom Światowym w formie informacji o sprzedawanych produktach i producentach, którzy je wytworzyli, a także dostęp w rozsądnym zakresie do innych ekspertyz, niedostępnych bezpośrednio w sklepie.
- Importer jest otwarty i przejrzysty w dziedzinie swej struktury i wszystkich aspektów swej działalności.
- Importer zachęca dostawców, aby szukali sposobów angażowania producentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, w procesy decyzyjne oraz by popierali równe szanse dla wszystkich.
- Importer jest zaangażowany w pracę z producentami, aby próbować udoskonalać przyjazne dla środowiska metody produkcji, produkty oraz pakowanie.
Sklepy Świata (Worldshops)
- Sklep sprzedaje towary Sprawiedliwego Handlu (podstawowym celem istnienia sklepu jest sprzedanie towarów Sprawiedliwego Handlu in support of FAIR TRADE).
- Sklep informuje opinię publiczną o swoich celach, pochodzeniu produktu, producentach i handlu światowym. Wspiera kampanie w celu poprawy sytuacji producentów, a także stara się wpływać na politykę krajową i międzynarodową.
- Sklep jest otwarty i przejrzysty w dziedzinie swej struktury i wszystkich aspektów swej działalności.
- Ludzie pracujący w Sklepach Światowych są motywowani przez swoje zaangażowanie w ideę Sprawiedliwego Handlu.
- Każdy pracownik sklepu zarówno wolontariusz, jak i pracownik etatowy jest zaangażowany w proces decyzyjny dotyczący jego osoby.
W. Zięba 2007