6K Walk for Water: jak trudno jest żyć bez łatwego dostępu do wody

Specjaliści mówią, że należy pić co najmniej dwa litry wody dziennie. To przecież żaden problem. Wystarczy odkręcić kran lub kupić sobie zapas butelkowanej wody. Do wyboru są wody smakowe, gazowane, niegazowane.

Wyobraź sobie jednak, że dostęp do wody nie jest Twoją codziennością. Jeśli chcesz się napić choć szklanki wody, coś ugotować lub wyprać musisz po nią pójść. Nie, nie do sklepu. Do studni, która oddalona jest od Twojego domu o wiele kilometrów.

Dziecko korzystające z kranu/ problem z dostępem do wody w krajach rozwijających się

Jak żyje się bez dostępu do wody

To codzienność wielu ludzi żyjących w krajach rozwijających się. Po wodę chodzą głównie dzieci i kobiety nie mając pewności czy będzie ona zdatna do picia. Często ryzykują życie, ale pragnienie jest tak duże, że brud w niczym nie przeszkadza. Trzeba przecież pić, aby przeżyć. 

Ponad 800 dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 roku życia umiera codziennie z powodu biegunki, która spowodowana została piciem skażonej wody, brakiem dobrych warunków sanitarnych i niewłaściwą higieną. Tak długie wyjścia, zwłaszcza w złej kondycji, są dla nich wyczerpujące i śmiertelnie niebezpieczne.

Dzieci chodzą po wodę boso. Narażone są na kontuzje i liczne zadrapania, które nie goją się przez kolejne wyjścia. Muszą wracać powoli i uważnie, by nie uronić ani kropli. Zdarza się, że gdy wracają pada deszcz. Łatwo się wtedy poślizgnąć. Starsze dzieci, te w wieku szkolnym, każdego ranka dobrze wiedzą, że i tego dnia nie zdążą na lekcje. To kolejna zmarnowana szansa na edukację, które może zmienić ich życie.

Czy ich los może się odmienić? Tak. Odmienią go studnie i rurociągi.

6K Walk for Water

6K Walk for Water to inicjatywa organizacji The World Vision, która od 1950 roku wspiera ludzi, by pomagać im w walce z ubóstwem i niesprawiedliwością. To akcja globalna, w której mogą wziąć udział wszyscy. Polega na tym, by przebyć 6 kilometrów pieszo, biegnąć, uprawiając slow jogging (forma jest dowolna) i zjednoczyć się tym samym z dziećmi i kobietami, które każdego dnia przemierzają taki dystans po wodę. 

Akcja odbywa się regularnie. Obecnie trwają zapisy na edycję, która odbędzie się w maju 2022 roku. Pieniądze, które płaci się za udział przeznaczone są na budowę studni i rurociągów w krajach rozwijających się. Można też wpłacić dowolną kwotę i nie brać udziału w akcji, lecz wesprzeć inicjatywę.

Chcesz wziąć udział w akcji? Zarejestruj się TUTAJ.

Po wpłaceniu odpowiedniej kwoty otrzymasz gadżety potrzebne do przebycia 6 kilometrowego dystansu.

Obejrzyj historie Marie, która każdego dnia idzie po wodę wraz z bliskimi.

Opracowała: Iga Woźniak